5 slepých míst manažerských konverzací

border

Jasně se s týmem na něčem domluvíte a potom zjistíte, že výsledek je jiný, než jste očekávali? Za mnohá nedorozumění v konverzacích mohou slepá místa v naší mysli. V tomto článku najdete 5 nejčastějších slepých míst, které činí konverzace neefektivními. 

5 slepých míst manažerských konverzací

Autor: Aleš Vrána11.3.2021 Počet zobrazení: 1769

Způsob, jakým se svým týmem komunikujete, do značné míry ovlivňuje jeho schopnost dosahovat výsledků. Ve své praxi se nejčastěji setkávám s pěti slepými místy v myslích manažerů, která mají destruktivní vliv na týmové výsledky.

 

1. Předpokládáte, že všichni myslí stejně, jako vy

Zakládat své myšlení a jednání na předpokladech je přirozené. Mozku to totiž umožňuje jednodušší fungování. Jako šéfové často předpokládáme, že naši lidé vidí to, co vidíme my, že cítí to, co cítíme my a tím pádem přemýšlí stejně jako my.

Když se však držíme pouze svého úhlu pohledu, nemůžeme se spojit s perspektivou ostatních lidí. Nedostatečné spojení s ostatními umí náš mozek rozpoznat a když tato situace nastane, spustí silnou potřebu přesvědčit ostatní o tom, že máme pravdu.

“Mít pravdu” v nás vyvolává silnou závislost. Bez nadsázky. Když máme pravdu, zvýší se v našem mozku produkce dopaminu, který způsobuje příjemný pocit.

Vítězství v debatě nám tak přináší dobrý pocit a my si ani nevšimneme toho, že ostatní se moc příjemně necítí.  

Jak moc se v diskuzi zajímáte o to, jak téma vnímá váš člen týmu? 

 

2 . Nevidíte, jak emoce mění vnímání reality

Jak vnímáte lidi kolem sebe, když máte strach, vztek, nebo když ostatním nedůvěřujete?

Strach, vztek i nedůvěra výrazně ovlivňují způsob jak vidíme a interpretujeme realitu. To má poté vliv na naše konverzace. Konverzace spouštějí v mozku chemickou reakci, které nelze zabránit.

Když se mozek dostane do stresu, vyplaví se stresový hormon kortizol. To nám uzavře přístup k části mozku, která má na starost empatii a rozhodování ve složitých situacích. Cítíme se v ohrožení, začneme se bránit a často si ani neuvědomujeme, že se to děje.

Když zažíváte strach nebo vztek - buďte obezřetní. Nemusíte si všimnout, jak působíte na ostatní. Jaký efekt má vaše jednání pod vlivem emocí? Zeptejte se členů vašeho týmu.

 

3. Vztek blokuje vaši empatii

Vidět svět očima druhých nám umožňují tzv. zrcadlové neurony. Díky nim dokážeme vnímat, jak se ostatní cítí, jak přemýšlí a na co se zaměřují.

Emoce, jako strach či vztek, nám ale schopnost empatie blokují. Ve vypjatých situacích je proto lepší jít na procházku, než jednat s týmem a způsobit tak komunikační domino efekt.

Zaposlouchejte se do toho, co vám člen týmu říká. Vypněte hodnocení a touhu mít pravdu. Dovolte si skutečné spojení, čímž aktivujte zrcadlové neurony. Vaše konverzace se tak dostanou na novou úroveň.  

 

4."Pamatuju si, takže vím."

Předpoklad, že si pamatujeme, co ostatní řekli, je příčinou většiny nedorozumění. Ve skutečnosti si totiž pamatujeme jen to, co si myslíme, že ostatní řekli. A to je podstatný rozdíl.

Výzkum potvrdil, že během konverzací naše vědomí každých 12-18 vteřin “vypne” , abychom mohli zpracovat to, co bylo řečeno.

Náš vnitřní dialog je silnější, než to, co říká druhý člověk. Co jsme si z rozhovoru zapamatovali, je tedy ovlivněno tím, co jsme při něm cítili.

Vzpomeňte si na to, až budete někdy přesvědčeni o tom, že víte, co někdo řekl.

 

5. “Poslouchám, takže vím, co myslíš”

Poslední slepé místo reprezentuje předpoklad, že význam řečeného je na straně řečníka. Fakticky je však význam vždy na straně posluchače.

Když na někoho mluvíme, nemůžeme předpokládat, že nám druhá strana rozumí. Začněte se během rozhovoru zajímat o to, jak vás druhá strana pochopila - dojdete k zajímavým zjištěním. Ve velkém procentu případů chápeme věci rozdílně. A to i přesto, že nás ostatní dobře slyšeli.

Při komunikaci s týmem je tedy důležité si s kolegy potvrdit, jak se zpráva přenesla a jestli mají obě strany stejný pohled a sdílený význam.


fb-thumbnail
Zveřejnil
kouč Aleš Vrána

Aleš Vrána PCC, MBA

11.3.2021

Pomáhám lidem žít život bez limitů. Jsem profesionální kouč na cestě za mistrovstvím. Koučování je moje poslání. Založil jsem Život Jako Hra, abychom společně s... Číst více

Podcast Život Jako Hra #220 Jak překonat strach?

Podcast Život Jako Hra #220 Jak překonat strach?

Jedno máme společné - všichni se něčeho bojíme. Ať už je to strach ze ztráty zaměstnání, partnera, strach z odmítnutí či neúspěchu. Jak by vypadal náš život, kdyby strach neexistoval? V novém díle podcastu Život Jako Hra se dozvíte, jak strachům čelit a jak být svobodnější.

Podcast Život Jako Hra #219 Co když nejsem první?

Podcast Život Jako Hra #219 Co když nejsem první?

Je dobře, že nejste vždy první. Je to neobvyklý pohled, ale je potřeba se na to podívat jinou optikou. V našem novém díle podcastu se pobavíme o tom, jak se vyhnout soupeření, jak hledat příležitosti ve zkušenostech a proč je dobré měnit zaběhnuté systémy. Zastavte své ego a buďte víc sami sebou.

Podcast Život Jako Hra #218 Valérie Tošerová - Terapie tvorbou

Podcast Život Jako Hra #218 Valérie Tošerová - Terapie tvorbou

Valérie prošla tréninkem koučů, ale také se stala zpěvačkou. Jak se odvážila vyjít s kůží na trh, jak se vypořádala s kritikou a co by doporučila dalším lidem, kteří se chtějí vydat touto cestou? To se dozvíte v novém díle podcastu s Romanem Försterem a Hanou Mezerovou. Více info o Valérii se dozvíte na Instagramu valerie_m.o.o.d.