5 věcí, které potřebujete, než se začnete učit koučovat

border

Ve své praxi se setkávám s velkým množstvím lidí, kteří přicházejí s pozitivním záměrem - smyluplně pomáhat ostatním lidem, naučit se koučovat. Je to skvělý záměr, ale nestačí to. V tomto článku se na vše podíváme jinak.

5 věcí, které potřebujete, než se začnete učit koučovat

Autor: Aleš Vrána, PCC21.11.2016 Počet zobrazení: 1320

Ačkoliv mám radost z toho, že se lidé v naší zemi stále více seznamují s tím, co opravdu koučování je a zájemců o tuto profesi neustále přibývá, chtěl bych vám tímto článkem pomoct uvědomit si některé aspekty, které mohou být na první pohled skryté. 

Koučování se nelze naučit z knih

Ale bylo by krásné, kdyby to šlo. Koučování je velmi specifická konverzační dovednost. Jako takovou ji nemůžeme nastudovat z knih, neboť by se jednalo o techniky a taktiky, které by se mohly míjet účinkem. Možná jste už zkusili někomu položit pár předpřipravených otázek z moudré knihy, abyste následně nevěděli, jak pokračovat v konverzaci. V těchto situacích je potom “kouč samouk” v koncích a tápe. Knihy jsou skvělým doplňkem, studujme je. Ale nečekejme, že se z nich dozvíme jak realizovat koučovací konverzaci, natož vytvořit profesionální koučovací vztah. Koučovat se můžete jedině prakticky. 

Koučem nemůže být každý, kdo chce pomáhat lidem

Záměr pomáhat lidem je skvělý, ale je třeba zahrnout další faktory. Vše je nutno brát z hlediska psychologického nastavení osobnosti zájemce o koučování v době, kdy zvažuje, že se začne učit koučovat. Je tento člověk připraven? Má předpoklady pro tuto profesi? Zájemci to často sami nedokáží poznat. Investovat čas a energii do změny kariéry je zcela zbytečné, pokud na začátku neprověříte, že je tato profese pro vás vhodná. 

Zkušenost v roli klienta je hodnotná

Bavíme se o změně kariéry. I tak se setkávám s tím, že lidé, kteří se chtějí naučit koučovat, sami nemají s profesionálním koučováním žádnou zkušenost. Jdou se pustit do oboru, který sami jako klienti nevyzkoušeli. Vyzkoušejte si služby několika různých profesionálních koučů. Může vám to ušetřit spoustu času, peněz i úsilí, když zavčasu zjistíte, že to nebude profese pro vás. Navíc si můžete uvědomit něco, co vám skutečně pomůže jít vpřed za tím, co opravdu chcete. Hodnota této zkušenosti spočívá právě v tom, že zažijete efekt, který koučování poskytuje lidem. To je nejjednodušší cesta, jak zjistit, jestli se tuto profesi chcete učit.

Vybudovat podnikání je 10x těžší, než se zdá

Na první pohled vypadá vše jednoduše. Lidé očekávají, že samotná kompetence v koučování jim přinese dobré jméno i klienty. Z celkových statistik oboru však vyplývá, že 81 procent lidí dříve nebo později s koučováním skončí. Proč? Nemají praxi, ani klienty. Neuvědomili si, že vlastní kompetence v koučování nestačí. Je třeba budovat byznys. Každý obor má svá specifika, koučování také. A tak světem chodí hodně absolventů koučovacích výcviků, kteří nedokázali vybudovat své podnikání. Je to škoda. Každý z nich by totiž v průběhu svého života mohl pomoct stovkám i tisícům lidí. Znáte někoho takového?

Vlk samotář nebo člen smečky?

V minulosti bylo běžné, že se lidé stávali samostatnými profesionály. Dřívejší generace to tak měly. Dnešní doba je však propojená. Málokdo chce být na něco sám. Synergie spolupráce v rámci týmu je prostě pecka. Obzvlášťě pak při startu nové praxe a v nové profesi. Chcete-li během několika let experimentovat a metodou pokus/omyl zkoušet jak se prosadit v oboru koučování, máte tu možnost. Sám jsem si to zažil a nikomu bych to nedoporučil. Díky tomu vznikla komunita koučů Život Jako Hra. Nikdo v naší svobodné firmě nepotřebuje znovuvynalézat kolo. Stačí jen nasednout a jet. Být součástí synergického týmu v nedávném interním průzkumu označila většina jeho členů za naši silnou stránku. Krátce a stručně řečeno - cokoliv stojí za to dělat, stojí za to dělat s ostatními. 

 

Chcete se o koučování dovědět mnohem více? Přihlašte se na náš webinář kliknutím na oranžový banner níže.

webinář jak se stát koučem


fb-thumbnail
Zveřejnil
kouč Aleš Vrána

Aleš Vrána PCC, MBA

21.11.2016

Pomáhám lidem žít život bez limitů. Jsem profesionální kouč na cestě za mistrovstvím. Koučování je moje poslání. Založil jsem Život Jako Hra, abychom společně s... Číst více

Podcast Život Jako Hra #050 Představení naší hry

Podcast Život Jako Hra #050 Představení naší hry

Oba našli svou vášeň v oboru koučování. Paradoxně oba kdysi začínali v oboru IT. Jak se stane z ajťáka profesionální kouč? A jaká je velká hra Aleše Vrány a Michala Holuba?

Život Jako Hra TV #036 Čím je naše akademie koučů jedinečná

Život Jako Hra TV #036 Čím je naše akademie koučů jedinečná

Jakékoliv téma dokážeme proměnit na zajímavou, zábavnou a smysluplnou hru. A čím ještě je naše akademie koučů jedinečná? To vám prozradíme v tomto videu: 

Podcast Život Jako Hra #040 Dosáhněte vrcholu se svým týmem

Podcast Život Jako Hra #040 Dosáhněte vrcholu se svým týmem

V jubilejním 40. dílu podcastu Život jako hra jsme se rozhodli podívat na věci tak trochu seshora. Prostě z nadhledu. A odkud jinud se v České republice můžete dívat víc shora, než z vrcholu Sněžky?

Život Jako Hra TV #041 Den kouče Aleše Vrány díl 1.

Život Jako Hra TV #041 Den kouče Aleše Vrány díl 1.

Kouč Aleš Vrána přijal výzvu kolegy Michala Holuba a natočil svůj den. A nebyl to jen tak obyčejný den. Byl to poslední den Aleše v České republice před odjezdem na Bali. Aleš měl opravdu nabitý program, proto jsme video rozdělili do dvou dílů. Podívejte se na první z nich.