5 způsobů, jak si získat důvěru v týmu

border

Jen máloco hraje v dosahování výsledků takovou roli, jako nálada v týmu. Přesto se někdy může zdát jakákoliv snaha o naladění na stejnou vlnu jako boj s větrnými mlýny. Dřív než sáhnete po rákosce jako Igor Hnízdo, zkuste pět kroků, které jsme pro vás připravili. (function() { var _fbq = window._fbq || (window._fbq = []); if (!_fbq.loaded) { var fbds = document.createElement('script'); fbds.async = true; fbds.src = 'https://connect.facebook.net/en_US/fbds.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(fbds, s); _fbq.loaded = true; } })(); window._fbq = window._fbq || []; window._fbq.push(['track', '6066671638933', {'value':'0.01','currency':'CZK'}]); <img height="1" width="1" alt="" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?ev=6066671638933&cd[value]=0.01&cd[currency]=CZK&noscript=1" />

5 způsobů, jak si získat důvěru v týmu

Autor: Jan Markel12.2.2017 Počet zobrazení: 1461

Mít tým je jedna věc. Mít tým, ve kterém panuje důvěra, je věc druhá. Rozdíl poznáte v násobně vyšších výsledcích. Máme pro vás 5 bodů, díky nimž se zlepší jak důvěra v týmu, tak výsledky. 

1. Řekněte to jednou a podporujte

Jedna moje klientka, finanční ředitelka, mi kdysi řekla: „Lidé buď nevědí, nebo nechtějí.“ Jinými slovy, řekni jim to a pak je donuť to dělat. Na první pohled možná pravda, na druhý možná omyl. To, co se zdá být problémem lidí, je často problémem situace. Mnohem lepší je podle mě „řekni jim to a pak se zajímej, co si myslí oni.“

Tímto způsobem totiž zatáhnete zaměstnance do diskuze. Najednou už nejste ten jediný, kdo má pravdu. Možná objevíte úplně nový pohled na věc. Možná zjistíte, že vašim lidem něco brání v tom, aby plnili společné cíle dle představ. A můžete to změnit.

Doposud jsem v kariéře narazil jen na velmi málo lidí, kteří opravdu „nechtěli“. Překvapilo by mě, kdyby všichni seděli ve vaší firmě.

 

2. Buďte transparentní

Jiný nadřízený, kterého jsem koučoval, se rád stavěl do role žáby na prameni. Odmítal pouštět informace do provozu, dokud nebylo rozhodnutí definitivní a změna nastartovaná. Což o to, úmysl byl šlechetný – nevyvolávat paniku. Bohužel, přesně to se ale pravidelně stávalo.

Pokud zaměstnanci na něco nemají odpověď a jejich nadřízený mlží, vzniká prostor pro domněnky. A ty jsou často horší než titulky v Blesku. Je možné, že některé informace nedokážete / nemůžete předat. Transparentní lídr v takovém případě otevřeně řekne, že o tom nemůže mluvit.

Čím méně prostoru necháte pro domněnky, tím větší důvěru vytvoříte.

3. Mluvte o svých pocitech

Zejména my muži jsme často vedeni k tomu, abychom nedávali najevo pocity. Buď tvrdý, nedej najevo, že tě něco trápí, zvládni každou situaci. Dost podobný přístup razí i velká část lídrů a manažerů. Jako by firemní záležitosti byly bez emocí. Bez vzteku, ale i bez radosti.

Ačkoliv pro rozhodování může být racionalita užitečná, pro vedení týmu je bezemoční prostředí jako hrst písku pro žíznivého. Zadusí poslední kapku života. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že lidé se cítí skvěle v týmu, kde jsou – světe div se – lidi. Je to právě lidskost, která vytváří atmosféru důvěry a vědomí, že „jsme všichni na jedné lodi“.

4. Dodržujte slovo

Možná se to zdá triviální. Přesto se stále setkávám se situacemi, kdy nadřízený něco slíbí (v rámci motivace, ale nejen tehdy) a po čase na to zapomene. Důvěra v každý další slib klesá. Stejně jako důvěra v každé další slovo takového lídra a chuť pro něj pracovat.

Může vás překvapit, jaké maličkosti si lidé pamatují. Často jsou to drobné sliby „mezi řečí“, které ale druhá strana vnímá jako závazek. Když jej nesplníte, jak se asi postavíte k většímu slibu? Chcete-li navýšit důvěru ve svém týmu, slibujte pouze to, co můžete splnit.

 

5. Podporujte otevřenost

Ještě jsem nezažil firmu, ve které by měl šéf patent na pravdu. Ačkoliv jsem zažil několik firem, kde si to šéf myslel. Pokud jsou vaši podřízení v pozici, kde pouze slepě plní vaše pokyny, děláte z nich spíše cvičené opičky. Možná existuje lepší cesta.

Vnitřní touha většiny lidí je podílet se na výsledku. To znamená být vyslyšeni. Vědět, že jejich názor má váhu. Cítit, že oni sami něco vytvářejí. Pokud dáte průchod tomu, aby se váš tým podílel na tvorbě firemních cílů, získáte ty nejnadšenější pracovníky. Protože důvěra neznamená „my a oni“. V důvěře existuje pouze MY.

Zaujaly vás tyto kroky? Nenechte si ujít praktický PDF dokument „13 kroků k vytvoření důvěry ve firmě“.

 


fb-thumbnail
Zveřejnil
kouč Jan Markel

Jan Markel PCC

12.2.2017

Jsem přesvědčený, že v každém z nás se ukrývá hrdina. Takový, kterého si představíte v akčním filmu. Houževnatě čelí překážkám, zvládá výzvy. Pomáhá slabším, je... Číst více

5 chyb, které zničí váš tým i výsledky

5 chyb, které zničí váš tým i výsledky

Najít týmového ducha a synergii může být těžké. Vyladit tým, aby získával jednu metu za druhou ještě těžší. Zvláště, pokud děláte některou z následujících chyb.

Podcast Život Jako Hra #062 5 způsobů, jak budovat důvěru

Podcast Život Jako Hra #062 5 způsobů, jak budovat důvěru

Důvěra hraje klíčovou roli ve vztazích. Ať už se bavíme o vztazích pracovních, či soukromých, bez důvěry nefungují. Jak důvěru podpořit a posílit? Aleš s Honzou pro vás mají 5 tipů.

10 pastí mysli, které vám brání ve štěstí - 1.díl

10 pastí mysli, které vám brání ve štěstí - 1.díl

Naše štěstí, úspěch a spokojenost končí tam, kde si sami nastavíme hranice. A že nám to někdy jde. Jen máloco nás v životě dokáže zabrzdit jako limity, kterým věříme. Znáte tyhle?

Proč už nevěřím na prokrastinaci

Proč už nevěřím na prokrastinaci

Možná i vy se někdy přistihnete při prokrastinaci. Odkládáte věci. Plýtváte svým časem. A hledáte cestu, jak z toho ven. Tímto článkem vám odhalím to, co jste možná o prokrastinaci nevěděli.

Bill Gates říká: “Každý potřebuje kouče

Bill Gates říká: “Každý potřebuje kouče"

"Ať už jste CEO, leader, manažer, hráč basketbalu nebo pokeru - všichni potřebujeme někoho, kdo nám pomůže dosáhnout našich cílů a kdo nám dá zpětnou vazbu." pokračuje Bill Gates ve své řeči na konferenci TED.

10 pastí mysli, které vám brání ve štěstí - 2. díl

10 pastí mysli, které vám brání ve štěstí - 2. díl

Limitující přesvědčení dokáží pěkně zkomplikovat život. Za většinou frustrace, neúspěchů a nespokojenosti stojí některé z nich. Bohužel, často je nejsme schopni sami odhalit. Jako by se naše mysl vzpouzela představě, že by věci mohly být jinak. Že by mohly být lepší.

K čemu je vlastně koučování

K čemu je vlastně koučování

Koučování je velice mladý obor. Jako profese existuje ve světě teprve 20 let. A v České republice je tato doba ještě kratší. Nelze se tedy divit, že mnozí lidé koučování neznají a tím pádem ani nevědí, k čemu by mohlo být užitečné. V současné době však můžeme pozorovat, že se v Česku objevuje stále více koučů. Můžeme se tak ptát, proč tomu tak je a kdo vlastně jsou klienti, kteří kouče využívají. Právě na tyto otázky odpovídá následující článek.

Podcast Život Jako Hra #061 Jak být úspěšnější díky kvalitě konverzací?

Podcast Život Jako Hra #061 Jak být úspěšnější díky kvalitě konverzací?

Opravdový úspěch vychází z našich vztahů. Jejich kvalitu určuje kvalita našich konverzací. Poslechněte si průlomový podcast o tom, jak změnit svůj život tím, jak mluvíte.