Bill Gates říká: “Každý potřebuje kouče"

border

"Ať už jste CEO, leader, manažer, hráč basketbalu nebo pokeru - všichni potřebujeme někoho, kdo nám pomůže dosáhnout našich cílů a kdo nám dá zpětnou vazbu." pokračuje Bill Gates ve své řeči na konferenci TED.

Bill Gates říká: “Každý potřebuje kouče

Autor: Aleš Vrána, PCC25.11.2016 Počet zobrazení: 1949

Standfordská univerzita dělala anketu mezi  stovkami ředitelů firem a zjistili, že jedna třetina z nich v minulosti využívala koučování ke zlepšení role vedoucího nebo ke zlepšení způsobu jak řídí svůj byznys. Další dvě třetiny ředitelů se vyjádřily tak, že jsou koučování nakloněni. 

 

Koučování je vhodné (téměř) pro každého

Je zajímavé, že ti nejlepší z nejlepších mají všichni kouče. Bill Gates má kouče, Eric Schmidt (Google) má kouče, Jeff Bezos (Amazon) má také kouče. Ukazuje se, že lidé, kteří mají nedostatečné výsledky současně nevnímají hodnotu v koučování a zpětné vazbě. A tento fenomén je o to silnější zvláště v dobách, kdy se zrovna nedaří. 

Když Bill Gates řekl že každý potřebuje kouče, nemluvil však jen o lídrech na vrcholu velkých firem. Mluvil o běžných lidech, mluvil o profesionálech z různých oborů.

Všimli jste si, že ti, kteří dosahují nejlepších úspěchů ve společnosti - jsou současně ti, kteří věří na celoživotní učení a vzdělávání? Právě ti jsou nejvíce nakloněni najít si svého kouče. 

Můžeme se jen domnívat, co to vše může přinést všem lídrům, manažerům a zaměstnancům, kteří se cítí zaseknutí ve firmě, kde nevidí svoji budoucnost, kteří argumentují vlastními limity, říkají že s tím nejde nic dělat,… ale nikdy je vlastně nenapadlo, že by jim mohl někdo pomoct, že by mohli mít svého kouče

Koučování pro řešení problémů? Už dávno ne!

Když profese koučování vznikala, existovalo jakési stigma, že koučování je o nápravě lidí s problémy. Tehdy to tak skutečně bylo. Dnes je toto stigma už dávnou minulostí  a koučování je dnes vnímáno ve světle tvorby skvělé budoucnosti, dosažení velkých cílů, o cestě za mistrovstvím. Ačkoliv vám koučování může pomoct vyřešit i ty nejpalčivější problémy - můžeme od koučů požadovat mnohem více. Co je lepší? Vyřešit problém nebo vyhrávat v životě?

 

Čí je to zodpovědnost - najít lidem kouče?

Je to na řediteli nebo personálním oddělení, aby vytvořili firemní kulturu, která povzbuzuje lidi k tomu, aby měli svého kouče a poskytnout jim na tuto službu rozpočet. Ve firemním prostředí je návratnost této investice zaručena - co je pro firmu hodnotnější než angažovaný člen týmu, který se seberealizuje v rámci vlastní pozice? Lidé, kteří mají svého kouče jsou více angažování a mají často nadprůměrné výsledky.

Většina kandidátů hledá možnosti seberealizace díky pozici, kterou budou vykonávat. Lidé se chtějí a potřebují efektivně rozvíjet. Koučování je nejefektivnějším nástrojem pro realizaci rozvoje zaměstnanců. 

Mít svého kouče v zaměstnání? WOW!

Je to na každém z nás, abychom řekli, že koučování chceme jako součást svého pracovního života, protože se chceme zlepšovat a být skvělí v tom, co děláme. Řekněte svému šéfovi :“Chci mít svého kouče, aby mi pomohl stát se lepším lídrem, abych měl lepší výsledky a abych měl větší dopad na tým a firmu.” Pro mnoho lidí je tato představa děsivá, protože si tento požadavek mylně vykládají jako to, že přiznají, že na svoji pozici nestačí, nebo že mají problém. Omyl.

Koučování osobního života je užitečný trend

Může se to zdát podivné, ale je naprosto skvělý nápad mít svého kouče pro osobní život. Kouč vám pomůže dosáhnout toho, čeho sami dosáhnete jen těžko. Budete se umět lépe rozhodovat, budovat zvyky, zaměřovat se na důležité, skutečně se zlepšovat v klíčových oblastech, budete mít progres a budete cítit, že s každou hodinou koučování se stáváte lepší verzí sebe sama.  A řešení problémů? Koučování dokáže mnohem více než to! Chcete žít život podle vlastních představ? Žít život o jakém jste snili, jen jste k tomu nepodniknuli ty správné kroky? Spousta lidí to považuje za nereálné. Jaké je pak překvapení, když zjistí, že s pomocí kouče se to může podařit a že změna je dostupná. Když hrajete svůj život jako hru, máte prostě víc možností. Existuje nespočet strategií jak vyhrávat. Jaký je rozdíl mezi tím, jaký život teď žijete a jaký byste chtěli žít?

Otevřenost a zvídavost je klíčem k úspěchu

Lidé se postupně otevírají možnosti, aby jim pomohl někdo další. Není to lehké. Ze školy jsme naučeni dělat věci sami a nespolupracovat s ostatními, neopisovat. Úspěchu prý musí každý dosáhnout sám. Opravdu?  Lidé se bojí nových věcí. Když se setkají s novým oborem, často pojímají přesvědčení, že to není pro ně. Konzervatismus a opatrnost je našemu národu vlastní. Kouče dnes mají hlavně ti, kteří nehrají při zdi. V dalších letech se k nim přidá i mnoho dalších, protože koučování skutečně funguje.

 

Úspěch nečeká na přizdihráče

Je jen na nás, abychom se rozhodnuli, co je v našem životě ta nejlepší cesta vpřed. Nejúspěšnější podnikatelé i sportovci světa v tom mají jasno - využívají koučování, dosahují skvělých výsledků a koučování by doporučili ostatním. Naši hráči nás doporučují dál, protože jim skutečně měníme život k lepšímu. Můžete hrát bezpečně a zůstat stát na místě. Můžete hrát naplno a sami, dosáhnout toho nejlepšího bez další pomoci. A nebo můžete hrát naplno s koučem a dosáhnout něčeho, co sami nikdy nedosáhnete.  

Život bez kouče už znáte, co takhle život s koučem?
fb-thumbnail
Zveřejnil
kouč Aleš Vrána

Aleš Vrána PCC, MBA

25.11.2016

Pomáhám lidem žít život bez limitů. Jsem profesionální kouč na cestě za mistrovstvím. Koučování je moje poslání. Založil jsem Život Jako Hra, abychom společně s... Číst více

5 věcí, které potřebujete, než se začnete učit koučovat

5 věcí, které potřebujete, než se začnete učit koučovat

Ve své praxi se setkávám s velkým množstvím lidí, kteří přicházejí s pozitivním záměrem - smyluplně pomáhat ostatním lidem, naučit se koučovat. Je to skvělý záměr, ale nestačí to. V tomto článku se na vše podíváme jinak.

10 pastí mysli, které vám brání ve štěstí - 1.díl

10 pastí mysli, které vám brání ve štěstí - 1.díl

Naše štěstí, úspěch a spokojenost končí tam, kde si sami nastavíme hranice. A že nám to někdy jde. Jen máloco nás v životě dokáže zabrzdit jako limity, kterým věříme. Znáte tyhle?

Proč už nevěřím na prokrastinaci

Proč už nevěřím na prokrastinaci

Možná i vy se někdy přistihnete při prokrastinaci. Odkládáte věci. Plýtváte svým časem. A hledáte cestu, jak z toho ven. Tímto článkem vám odhalím to, co jste možná o prokrastinaci nevěděli.

8 věcí, které dělají skvělí manažeři Googlu

8 věcí, které dělají skvělí manažeři Googlu

Dostat se za zavřené dveře Googlu jsem chtěla hodně dlouho. Atraktivní fotky jejich kanceláří známe snad všichni. Mě by ale více zajímalo to, co na fotkách vidět není. Jak v takovém uvolněném prostředí funguje management? Díky projektu Oxygen, v rámci kterého Google zjišťoval klíčové vlastnosti svých manažerů, můžeme za ty dveře nahlédnout.