Co jsou to soft skills a proč jsou pro leadery tak důležité?

border

Umění naslouchat, vyjednávat, mluvit na veřejnosti nebo mít dobrý time-management – to je několik dovedností, které můžeme označit jako soft skills. Proč jsou tak důležité pro to, aby se leader stal úspěšným?  

Co jsou to soft skills a proč jsou pro leadery tak důležité?

Autor: Hana Drahokoupilová30.11.2021 Počet zobrazení: 1447

V překladu bychom soft skills mohli nazvat jako měkké nebo jemné dovednosti. Kariérní expertka Alison Doyle soft skills popisuje jako netechnické dovednosti, které ovlivňují náš pracovní, ale i soukromý život, protože se v nich promítá naše osobnost, přístup, motivace a naše zvyky. Technické znalosti a schopnosti nezbytné k výkonu povolání jsou naopak označovány jako hard skills.

Mezi soft skills podle Doyle patří:

 • Verbální a neverbální komunikace
 • Schopnost se přizpůsobit
 • Kreativní myšlení
 • Spolehlivost
 • Pracovní etika
 • Pozitivní přístup
 • Schopnost práce v týmu
 • Umění rozvrhnout si čas
 • Motivace
 • Schopnost řešit náročné situace problémy
 • Kritické myšlení

Podle Simona Sinka se ve skutečnosti jedná o human skills, česky lidské dovednosti – tedy schopnosti, které z nás dělají lepšího člověka. Ať už je ale nazýváme jako human skills nebo soft skills, dobrý leader by je měl mít v malíku, aby jeho tým dokázal dosáhnout co nejlepších výsledků a aby pro jeho kolegy bylo potěšením s ním pracovat.

Jak vlastně vypadá skvělý leader?

Jak bychom popsali člověka, pod kterým bychom pracovali s chutí? Dával by nám dostatečný prostor, vkládal by do nás důvěru, umožnil by nám se rozvíjet a celý tým by díky jeho vedení skvěle fungoval. Podle Shola Kaye pracovníci oceňují, když se o ně jejich nadřízený zajímá. Mají pak větší chuť podporovat své kolegy, častěji přicházejí s novými nápady a raději s ostatními sdílejí nové informace. Podle Jerryho Kaila se dobří lídři vždy snaží porozumět tomu, co si jejich podřízení myslí a jak se cítí. To, že jim na názorech svých kolegů záleží a že je respektují, pak úspěšní lídři dokazují svou rétorikou i svými činy. Díky tomu pracují i na budování důvěry, která je pro dobře fungující tým tak důležitá. 

Aby toho všeho byli leadři schopni, potřebují celou škálu měkkých dovedností. Měli by být empatičtí, měli by umět komunikovat a aktivně se o své kolegy zajímat. Měli by se stát přirozenou autoritou, motivovat k lepším pracovním výkonům a jít příkladem. Aby se leadeři zdokonalili v soft skills, nastupují často do výcviku pro kouče. Pokud sami přemýšlíte nad vhodným prostředím, ve kterém na svých měkkých dovednostech zapracovat, vyzkoušejte bezplatný webinář Život Jako Hra.

Líbíl se vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.

 

 


fb-thumbnail
Proč je někdy tak moc těžké se rozhodnout?

Proč je někdy tak moc těžké se rozhodnout?

V životě děláme neustále jedno rozhodnutí za druhým. Někdy se nám však stává, že nad určitým rozhodnutím trávíme příliš mnoho času nebo jej neustále odkládáme na neurčito, možná i se záminkou nechat si otevřená zadní vrátka. Co všechno má na nás při rozhodování vliv a jak se naučit rychleji se rozhodovat?

 

Zdravý vztah sám se sebou - proč je důležitý a jak na něm pracovat?

Zdravý vztah sám se sebou - proč je důležitý a jak na něm pracovat?

Mít zdravý vztah sám se sebou je tou nejdůležitější podmínkou pro to dokázat budovat zdravé vztahy s ostatními a žít spokojený život. Znát svoji hodnotu a být schopný sebereflexe - to jsou stavební kameny pro úspěch. Najít balanc mezi příliš malou a příliš velkou sebedůvěrou není lehké, ale je to nezbytné. Pokud si nevážíme sami sebe, jak si nás můžou vážit ostatní? Jak poznat, zda mám zdravý vztah sám se sebou? A pokud ne, co udělat pro to, abych si ho vytvořil?

Přemýšlíte nad vším až přespříliš?

Přemýšlíte nad vším až přespříliš?

Řešíte věci stále dokola a ne a ne se dostat od přemýšlení k činům? Vracíte se ve svých myšlenkách k minulosti a uvažujete neustále nad tím „Co by se stalo kdyby, …“ Nejspíše i vás se týká overthinking neboli nadmíra přemýšlení či jedním slovem  přespřemýšlení, které je fenoménem dnešní doby. Jaký dopad to na nás má a jak se tomu vyhnout?