Disciplína nebo motivace?

border

Špatná disciplína, prokrastinace nebo neefektivní time-management. Tak někteří označují důvody, proč se nedokážou přinutit k činnosti, která se jim příčí nebo by ji raději nedělali vůbec. Jsou to ale opravdové překážky na cestě za svým cílem, nebo jen moderní formulky pro nedostatek přirozené motivace?

Disciplína nebo motivace?

Autor: Hana Drahokoupilová11.5.2021 Počet zobrazení: 1035

Pokud bojujete s tím, že se nedokážete přinutit, nechce se vám, nebo máte pocit, že si neumíte správně zorganizovat čas, možná za zdroj problémů označujete právě nedostatek disciplíny. Disciplínu si člověk  racionálně vypěstuje v situaci, kdy mu pro dosažení předem daného výsledku chybí přirozená motivace. Dobrovolně se tak rozhodne, že se do něčeho bude nutit.

Jaký vliv má disciplína na úspěch?


Motorem disciplíny je vůle. V dlouhodobém horizontu je ale lidská vůle vyčerpatelný zdroj. Pocit, že děláte něco nepřirozeného, se dříve nebo později vynoří na povrch, a vůle pokračovat v této činnosti se vypaří společně s tvrdě vydřenou disciplínou. Pro úspěch ve své hře přitom disciplína vůbec není potřeba. „Žádný z mých hráčů nedosahuje výsledků tím, že poslouchá něčí příkazy, nebo díky tomu že si svoji motivaci nahrazuje disciplínou,“ říká v podcastu Život Jako Hra Aleš Vrána.  

Co je doopravdy důležité?


Zkuste svoji pozornost obrátit pouze na to, co je podle vás v životě opravdu důležité. Možná pak zjistíte, že ve skutečnosti žádnou disciplínu nepotřebujete. Aktivity, do kterých se musíme nutit, nejspíš nejsou pro naši hru klíčovými. Je tedy opravdu nutné se jimi zabývat i nadále? Možná existuje někdo, kdo by nám mohl pomoci - nebo je dokonce zcela převzít.

Jak odbourat blok?


Co kdybych opravdu chtěl/a dělat aktivitu, do které se mi vlastně nechce? V takovém případě by nejspíš bylo na místě změnit k dané činnosti přístup. Začít můžeme tím, že se pokusíme zodpovědět si otázky jako: V čem pramení odpor k dané aktivitě? Jak moc mi usnadní život, když se na danou činnost začnu dívat z druhé strany? 
Podívat se na věc z druhé strany ale může být složitý proces, který člověk ne vždy zvládne sám. A od toho jsou tady naši kouči, kteří pomáhají najít svým klientům správnou cestu za svým cílem. Ze zkušenosti víme, že mnohdy stačí pro vyřešení tohoto problému i jedno jediné setkání. Neváhejte se proto obrátit na kouče z projektu Život Jako Hra a zjednodušit si cestu ke své životní výhře.

 


fb-thumbnail
Pozitivní lidé jako nezbytná součást šťastné životní hry

Pozitivní lidé jako nezbytná součást šťastné životní hry

Říká se, že člověk je průměrem pěti nejbližších lidí, se kterými se stýká. To, jakými lidmi se obklopujeme, ovlivňuje nejen nás, ale také naši schopnost být v životě šťastný. 

Kouči a koučink. Co si pod těmito pojmy vlastně představit?

Kouči a koučink. Co si pod těmito pojmy vlastně představit?

Kouč není trenér, učitel ani mentor nebo terapeut. Nekřičí, když odvedeš špatný sportovní výkon, nerozdává rady, nepředává zkušenosti ani neléčí psychické potíže. Kdo je tedy kouč a jak vypadá profesionální koučování?

Profesionální kouč je v TOP 10 nejžádanějších pracovních pozic podle Forbes a LinkedIn

Profesionální kouč je v TOP 10 nejžádanějších pracovních pozic podle Forbes a LinkedIn

Díky roku 2020 se pracovní trh razantně změnil. Koronavirová pandemie ovlivnila všechny obory, ať už pozitivně či negativně. Zatímco některé profese ztratily na atraktivitě, jiné patří mezi nejžádanější. Která povolání jsou dnes podle Forbes a LinkedIn v kurzu?