Jak jste ve vašem životě spokojení?

border

Jak již britský spisovatel a psycholog Ralph Smart řekl, v životě je důležité následující: „Zaměřte se na sebe, svůj život, svou kariéru, svou rodinu, své skutečné přátele a hlavně …na vaši spokojenost.“ 

Jak jste ve vašem životě spokojení?

Autor: Markéta Vepřková18.5.2021 Počet zobrazení: 1081

Ale co je to spokojenost? 


Je to štěstí? Jsou to jen pozitivní emoce? Spokojenost je příjemný nebo pozitivní emocionální stav plynoucí z toho, co se ve vašem životě odehrává. Na tom, jak moc spokojený život žijete, sehrávají velkou roli vaše emoce, potřeby, postoje a hodnoty.


Být v životě spokojený neznamená být jen neustále pozitivně naladěný a prožívat jen pozitivní emoce. I spokojený člověk může někdy zažít „den blbec“, důležité ale je, v jakém poměru takové dny jsou k těm dobrým. Udává se, že zdraví poměr pozitivních a negativních emocí by měl být 3:1. V takovém případě můžeme říct, že žijeme příjemný život. V případě poměru 4:1 nebo 5:1 můžeme říct, že žijeme spokojený život. 


Kdy je třeba zpozornět?


Ve chvílích, kdy pozitivní emoce výrazně převažují nad negativními, je dobré zpozornět. Může se totiž jednat již o přehnané nadšení nebo stav mánie. Stejně tak bychom měli být na pozoru, pokud je poměr emocí 1:3 (jedna pozitivní na tři negativní). Může se jednat již o známky deprese, a obzvláště pokud takový stav zažíváme dlouhodobě, je potřeba tyto problémy řešit a vyhledat pomoc odborníka. Přitom je důležité si uvědomit, že vyhledat pomoc odborníka, ať už psychologa nebo psychoterapeuta, by nemělo být něco, za co bychom se měli stydět nebo něco, čemu bychom se měli vyhýbat. Stejně tak, jak někdy naše tělo potřebuje pomoc lékaře, tak i naše duše může vyžadovat tuto pomoc. Je naprosto běžné a normální, že má člověk svého terapeuta. Pokud se vás to týká, nebojte se nechat si pomoct


Je možné spokojenost měřit?


I když je velmi obtížné spokojenost měřit, není to nereálné. Jednou z možností je využít škály od 0 do 10, přičemž hodnota 10 by představovala úplné nadšení, a naopak hodnota 0 by značila depresi. V určitých fázích našeho života se můžeme cítit na hodnotu 10, obvyklé ale je, že tato hodnota je pouze krátkodobá a běžně se pohybujeme pod touto hodnotou. Je to dáno i tím, že vždy je prostor kam růst, kam se posouvat a jak ještě svoji spokojenost navyšovat. 
Jak jste dnes spokojeni? Odpovězte si číslem 0-10

 

Co potřebujete, abyste byli ještě spokojenější?


Pokud byste si chtěli vyzkoušet změřit svou spokojenost a porovnat si úroveň své spokojenosti s miliony dalšími lidmi, je možné vyzkoušet si dotazník spokojenosti od Dr. Martina Seligmana - zakladatele oboru pozitivní psychologie. Dotazník je k dispozici v angličtině a zcela zdarma. Tohoto dotazníku se zúčastnili již miliony lidí a může vám dát zajímavou představu o tom, jak si stojíte v porovnání s ostatními. Vyzkoušejte si tento dotazník a dejte nám vědět, jak si na tom se spokojeností stojíte. A co uděláte pro to, aby třeba za rok byla tato hodnota ještě větší? 


A pokud chcete ve svém životě udělat změnu, máte rádi rozvoj a chcete žít spokojenější a svobodnější život, zaregistrujte se na náš webinář, kde se dozvíte více informací. 

 

 


fb-thumbnail
Smysluplná kariéra klíčem ke štěstí?

Smysluplná kariéra klíčem ke štěstí?

Spousta z nás stráví většinu svého života prací. O to důležitější je realizovat se v oboru, který nás bude naplňovat, a kromě výdělku na živobytí nám přinese také pocit uspokojení a radosti. Pro spokojený život je správně zvolený směr naší kariéry nezbytný.

Disciplína nebo motivace?

Disciplína nebo motivace?

Špatná disciplína, prokrastinace nebo neefektivní time-management. Tak někteří označují důvody, proč se nedokážou přinutit k činnosti, která se jim příčí nebo by ji raději nedělali vůbec. Jsou to ale opravdové překážky na cestě za svým cílem, nebo jen moderní formulky pro nedostatek přirozené motivace?

Kouči a koučink. Co si pod těmito pojmy vlastně představit?

Kouči a koučink. Co si pod těmito pojmy vlastně představit?

Kouč není trenér, učitel ani mentor nebo terapeut. Nekřičí, když odvedeš špatný sportovní výkon, nerozdává rady, nepředává zkušenosti ani neléčí psychické potíže. Kdo je tedy kouč a jak vypadá profesionální koučování?