Jak vybrat toho nejlepšího zaměstnance do firmy?

border

Vybrat správného zaměstnance může být někdy tvrdý oříšek. Volba je v tomto okamžiku klíčová a chce to proces nepodcenit. Budoucí zaměstnanec se stane nejen součástí vašeho teamu, ale bude vás i reprezentovat. Jak vybrat toho nejlepšího? Pohovor nebo životopis někdy prostě nestačí. Co radí naši kouči?  

Jak vybrat toho nejlepšího zaměstnance do firmy?

Autor: Život Jako Hra2.9.2020 Počet zobrazení: 800

Zdroj: https://www.e15.cz/the-student-times/jak-prezit-vyberove-rizeni-nejen-v-kpmg-rady-hr-specialistek-1271957

Stará a dobrá výběrová řízení. Pro někoho znamenají stres, někomu přináší vlnu vzrušení a zaměstnavateli kupu práce. Přečíst, vytřídit a zpracovat všechny přijaté životopisy totiž nemusí být vůbec snadné. Každý leader chce jen ty nejlepší zaměstnance, kteří se stanou hnací silou společnosti a povedou ji vpřed.

Jestliže jste právě v této situaci, nastražte uši. Máme tu několik tipů, které pomohou zefektivnit a zpříjemnit výběrová řízení.

První krok - žvotopisy. Na co si dát pozor?

Probírání se stohy životopisů patří mezi první krok každého personalisty. Již při čtení CV vzniká sympatie. Šikovný personalista dokáže posoudit, jak se uchazeč na danou pozici hodí. Ale co když životopis není tak úplně pravdivý? Ruku na srdce, je docela možné, že uchazeč přidá informace, které se úplně nesetkávají s realitou, a to jen proto, aby svého potenciálního zaměstnavatele ohromil. Je to cesta, která skutečně může fungovat, nicméně je nutno předpokládat, že životopis píše tak, aby vypadal dobře a zaujal. Nadšený personalista pak neváhá a pozve uchazeče k pohovoru.

Nejčastější chyby při pohovorech - co je příběh a co realita?

Na pohovoru se pak tváří všichni jako perfektní kandidáti. Zkušený personalista to dokáže rozpoznat. Jenže na pohovor se dá připravit – existují na to kurzy! Pak se může přihodit, že přijmeme perfektně vypadajícího zaměstnance, který vývoj a progres ve firmě v konečném efektu zpomalí. Jedna chyba v náboru tím stojí firmu čas a nemalé peníze.

Mimoto existují i další rizika. Věděli jste, že statisticky si pamatujete nejvíc prvního a posledního uchazeče? Ale co když byl nejlepší kandidát veprostřed? Proto si přizvěte další kolegy. Díky tomu se vyhnete částečnému zkreslení.

Mít více lidí na pohovoru je přínosné rovněž pro objektivní posouzení. Je jasné, že při každé interakci hrají roli sympatie. Někdo nám je od začátku sympatický více, někdo méně. Tak to prostě je, smiřme se s tím. Porada s kolegy vám pak pomůže objektivitu zachovat.

Jak vybírat efektivně?

Nyní si povíme, jak z toho ven. Naši kouči se jednoznačně shodují na provedení psychologické diagnostiky, a to ještě před samotným pohovorem. Z ní získáte skutečný profil uchazeče. Jedná se nejen o dobrou zpětnou vazbu, testuje i úroveň uchazečovy sebereflexe.

Díky výsledkům testu zjistíte více než z životopisu. Uchazeče vidíte v grafech, škálách a číslech. Jak moc je uchazeč citlivý? Dominantní? Empatický? Kreativní? Loajální? Motivovaný? Poté je již úplný profil kandidáta na světě a podle našich koučů je toto ta nejspolehlivější a nejefektivnější metoda výběru, na níž se dá reálně stavět.


Jste aktuálně v situaci, kdy vybíráte zaměstnance a chcete vědět více? Poslechněte si podcast o efektivnosti výběrového řízení.


fb-thumbnail
Zveřejnil
kouč Aleš Vrána

Aleš Vrána PCC, MBA

2.9.2020

Pomáhám lidem žít život bez limitů. Jsem profesionální kouč na cestě za mistrovstvím. Koučování je moje poslání. Založil jsem Život Jako Hra, abychom společně s... Číst více

Život Jako Hra TV #021 Psychologická diagnostika v koučování

Život Jako Hra TV #021 Psychologická diagnostika v koučování

Pro výběr účatníků tréninku koučů používáme testy psychologické diagnostiky. Co diagnostika zkoumá a co dokáže odhalit? Proč ji používáme pro výběr koučů? A jaký je rozdíl mezi psychologickou diagnostikou a psychotestem z časopisu? O tom hovoří psycholog Petr Pacher v tomto dílu Život Jako Hra TV.

Podcast Život Jako Hra #138 Jak vybrat správného zaměstnance do firmy?

Podcast Život Jako Hra #138 Jak vybrat správného zaměstnance do firmy?

Vybrat správného člena do týmu může být alchymie. A taky docela drahý koníček, pokud sáhnete vedle. Mnoho firem sází na klasickou cestu pohovorů. Ukazuje se ale, že je méně efektivní, než se může zdát. Jaké mohou být lepší cesty? Poslouchejte v tomto díle podcastu Život Jako Hra.

Podcast Život Jako Hra #142 Síla psychologické diagnostiky

Podcast Život Jako Hra #142 Síla psychologické diagnostiky

Hana Mezerová je psycholog a kouč. Jako psycholog se na kouče nejdříve dívala přes prsty. Potom slyšela o tom, že v agentuře Život Jako Hra pro výběr koučů do výcviku využíváme psychologickou diagnostiku. Díky tomu se stala koučem a dnes v rámci agentury sama ostatní kouče v oboru psychodiagnostiky vzdělává. Co všechno dokáže psychodiagnostika o člověku prozradit? Proč je díky ní koučování efektivnější? A jaký je rozdíl v práci kouče a psychologa?