Je to „jen“ slovo. Opravdu?

border

Taky si pamatujete větu, kterou vám řekla na základní škole vaše učitelka a nedokážete ji vymazat z paměti? Možná vás tehdy urazila, možná vám ukřivdila, nebo vám vyjádřila svou důvěru ve vaše schopnosti. Pamatujete si, jak jste se tehdy cítili? Nejspíš ano, protože ten pocit často přetrvává dodnes. Slova a způsoby komunikace jsou totiž mocné nástroje. Co všechno dokážou a proč bychom si měli dávat dobrý pozor na to, jak komunikujeme a jaký slovník volíme?  

Je to „jen“ slovo. Opravdu?

Autor: Hana Drahokoupilová27.7.2021 Počet zobrazení: 792

Mohou zranit nebo povzbudit. Některá slova nám dokáží zlepšit náladu, jiná podněcují naši představivost, aktivují naše smysly nebo si vynucují naši pozornost. Verbální komunikace ovlivňuje naše vztahy – přátelské, partnerské i pracovní. Jedna nepřiměřená kritika nebo špatně zvolený tón hlasu můžou zhoršit náladu, když se jich ale nakupí postupem času více, může člověk změnit i způsob uvažování o sobě samém.

Přimějí nás slova k nákupu?

Tím, jak správně užít slova, se již po desetiletí zabývají i tvůrci reklamního obsahu, kteří se správně užitá slova snaží převést na zisk. Již v 60. letech vyšel ve Washington Post článek s návodem, jaká hesla užít v reklamním sdělení pro přilákání pozornosti více potenciálních zákazníků. Zmíněna byla právě tato slova: Ty/Vy, objevit, jednoduchý, prověřený, ušetřit, peníze, garantovaný, zdraví, štěstí, láska a výsledky. 

Tato persvazivní slova pobízející k nákupu vídáme na billboardech a v televizních reklamách i dnes - nejspíš opravdu garantují úspěch.

Musí být leader mistr komunikace?

Stejně tak je důležité být si vědom síly užitých slov i v oblasti leadershipu. Podle Matta Mayberryho může být komunikace i hlavním důvodem toho, zda je daný leader úspěšný. Každé slovo vyřčené šéfem nebo nadřízeným totiž může mít obrovský dopad. Správně volená slova mohou motivovat k lepším výkonům. Některé formulace nás mohou naopak od snažení odradit. Verbální i neverbální komunikací zároveň může leader vyjádřit respekt ke svým kolegům nebo ukázat, že se dokáže vcítit do jejich situace. 

To, jakým způsobem komunikujeme a jaký slovník přitom užíváme, má i emocionální podtext a spolu s ním se nám vpisuje do paměti. Způsob komunikace pak zároveň ovlivňuje spokojenost spolupracovníků, a tedy nepřímo i jejich pracovní výkon nebo dobu jejich setrvání v zaměstnání. Komunikace je velmi důležitá i pro budování důvěry v týmu, díky které se pak kolegové cítí lépe a mohou se své práci věnovat naplno.

Chcete se zlepšit v komunikačních schopnostech a zároveň pomáhat ostatním? Připojte se k jednomu z bezplatných webinářů Život Jako Hra.

Líbíl se vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.


fb-thumbnail
Jsou cíle vůbec důležité?

Jsou cíle vůbec důležité?

Lidé by se dali rozdělit do dvou skupin – na ty, co si v životě nestanovují cíle, a na ty, kteří bez jasných cílů a plánů nemohou žít. Do jaké skupiny byste se zařadili vy? Myslíte si, že je důležité si stanovovat cíle? A jestliže ano, jak správně si cíl zvolit? V následujících řádcích se na toto téma zaměříme.

 

Spánek: Proč je pro nás tak důležitý?

Spánek: Proč je pro nás tak důležitý?

Kvalita a množství spánku jsou důležité faktory ovlivňující zdraví člověka. Ovlivňují psychické i fyzické zdraví, stejně jako schopnost přijímat nové informace nebo soustředit se na práci. Nedostatečné spaní nás může zasáhnout krátkodobými komplikacemi, například neschopností se rozhodnout, ale i vážnějšími problémy v podobě nemocí. Co všechno naopak získáme, když si kvalitní spánek budeme umět dopřát?

 

Psychologická diagnostika a koučování ve firmách - užitečný nástroj nebo přeceňovaný trend doby?

Psychologická diagnostika a koučování ve firmách - užitečný nástroj nebo přeceňovaný trend doby?

Slovo “psychologie” se v posledních letech stává stále častěji skloňovaným pojmem, a to ve všech myslitelných směrech. Jaký význam má psychologie pro firemní prostředí? Petr Pacher, který se věnuje aplikované psychologii, psychodiagnostice a vzdělávání, nám přiblíží, k čemu jsou psychologická diagnostika a koučování ve firmách prospěšné a proč je důležité, aby management tuto oblast nepodcenil.