Kdo je sabotér jménem hyperdosahovač a jaký má na nás vliv?

border

Fenoménem dnešní doby je neustálý hon za úspěchem. Mnoho z nás je závislých na neustálém výkonu a dosahování cílů. Neumíme odpočívat a naše snaha o neustále lepší a lepší výsledky často vede k neudržitelnému workoholismu. Hon za úspěchem může často vycházet i od sabotérem jménem Hyperdosahovač, který může být v mysli mnoha z nás. Jak poznat, že ho v sobě máme a jak se projevuje?   

Kdo je sabotér jménem hyperdosahovač a jaký má na nás vliv?

Autor: Markéta Vepřková31.8.2021 Počet zobrazení: 1323

Pokud jste se ještě s pojmem sabotér v souvislostí s naší myslí nesetkali. Pojďme si na začátek říct, kdo to sabotér je. Sabotéry popisuje autor knihy Pozitivní psychologie Shirzard Chamine jako soubor zvyků, přesvědčení a domněnek, které se v našich myslích vytvořily už v dětství a které nám pomáhaly se překlenout přes některé nepříznivé situace. Ačkoliv jich v dospělosti už není třeba, v našich myslích stále zůstávají. Pokud si jejich přítomnost neuvědomíme, mohou značně ovlivňovat naše vystupování, soužití s ostatními, pracovní vztahy i další aspekty života. Pokud se o sabotérech chcete dozvědět více, přečtěte si náš článek “Shirzard Chamine: Jak nám naše podvědomí šlape po štěstí?”

Jak poznat, že našim dominantním sabotérem je hyperdosahovač? 

Zkuste si odpovědět na tyto otázky, pokud je na většinu otázek odpověď „ano“, je pravděpodobné, že Hyperdosahovač je i vaším sabotérem.

  • Máte neustále pocit, že nejste dost dobří a potřebujete dosahovat stále větších úspěchů?
  • Chcete vydělávat stále více peněz?
  • Chcete dosahovat stále větších cílů?
  • Je úspěch ta jediná možnost, která je přípustná?
  • Chcete být úspěšní za každou cenu?
  • Chcete dosáhnout něčeho skutečně velkého? 
  • Chcete být ti nejlepší?

Že je Hyperdosahovače i vaším sabotérem, můžete poznat i podle toho, jaké pocity máte, když si naplánujete úplně volný den. Když si naplánujete den, kdy nebudete nic dělat a budete jen odpočívat, nebudete zcela schopni si tento den užít a nebudete se v tom cítit komfortně. Budete mít pocit, že vám něco uniká a že jen marníte svůj čas. Budete cítit vinu a vaše myšlenky budou neustále utíkat k práci. 

Identita založená na úspěchu je největším limitem

Pro spoustu lidí se úspěch stává enormním kritériem a také součást identity. Je to ale velká iluze – nemůžeme být úspěšní vždy a ve všem. I přesto se o to spousta lidí snaží. Hon za úspěchem může mít negativní dopad na jejich chování a mohou se u nich objevovat problémy v komunikaci. Takoví lidé totiž mohou mít tendenci neustále skákat ostatním do řeči. Neustále chtějí ukazovat svou hodnotu a často také nenaslouchají ostatním.  

Jaký vliv na nás sabotér má?

Sabotér Hyperdosahovač za nás někdy mluví, často za nás jedná a velmi často nám způsobuje frustraci. Frustrace vychází přímo z myšlenek od sabotéra. Sabotér nás nutí soustředit se na myšlenky, které vedou k akci. Velmi často nám říká, že jsme dost dobří, jen pokud jsme úspěšní.
Má vliv také na naše pocity. Pocity jsou podle sabotéra irelevantní a jsou pro nás jen brzdou. Bojí se intimností a blízkého vztahu s ostatními a to proto, že by nám mohli říct, že nejsme tak perfektní.

Proč Hyperdosahovač vzniká?

Velmi často vzniká již v dětství u dětí, kteří mají pocit, že si lásku rodičů musí zasloužit, ať už dobrým chováním nebo dobrými známkami ve škole. Tento pocit si poté nevědomky přenáší i do dospělosti. 

 

Zajímá vás osobní rozvoj a chtěli byste lidem pomáhat, a to nejenom s jejich sabotéry? Zjistěte, zda máte předpoklady ke koučování díky našemu testu. Test předpokladů naleznete na adrese www.predpoklady.cz 

Líbíl se vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.

 


fb-thumbnail
Koučování ve firmách - Proč je důležité?

Koučování ve firmách - Proč je důležité?

Jaký přínos může mít koučování ve firmě? Jakým způsobem je možné posunout své podnikání dál a co je nejčastějším kamenem úrazu českých podnikatelů? Jak můžete pomocí koučinku rozvíjet vaše podnikání vám přiblíží člen týmu Život Jako Hra a profesionální kouč Martin Kolář.

Dynamická rovnováha podpory a výzvy

Dynamická rovnováha podpory a výzvy

Jakýkoliv vztah je založen na dynamice podpory a výzvy. Rovnováha podpory a výzvy je také jedním z pilířů, na kterém stojí koučování. Dosáhnout rovnováhy mnohdy ale není jednoduché z toho důvodu, že většina z nás často upřednostňuje pouze jednu z těchto variant. Jak jste na tom vy? Vyhovuje vám dávat a přijímat pouze podporu? Nebo máte ve svém životě raději výzvy? 

 

Shirzard Chamine: Jak nám naše podvědomí šlape po štěstí?

Shirzard Chamine: Jak nám naše podvědomí šlape po štěstí?

Oběť, vedoucí nebo puntičkář. To jsou tři z deseti sabotérů, kteří podle Shirzarda Chamine mohou sídlit v lidské mysli a sabotovat náš spokojený život, aniž bychom si toho všimli. V podvědomí mají podle Chamine své místo už od dětského věku, kdy nám pomáhali vyrovnat se s některými těžkými situacemi. V dospělosti už své opodstatnění nicméně postrádají a jsou nám naopak na škodu. Jak sabotéři ovlivňují naše chování a jak se jich zbavit?