Knihy jako brána k poznání? Pravda nebo mýtus?

border

„Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj.“ Kolik životů, jste již prožili, podle tohoto výroku anglického prozaika a dramatika Oscara Wilda? A jste s tímto počtem životů spokojeni?   

Knihy jako brána k poznání? Pravda nebo mýtus?

Autor: Markéta Vepřková21.5.2021 Počet zobrazení: 1091

I přesto, že knihy jsou tak snadno dostupné, najde se mnoho lidí, kteří nečtou tolik knih, kolik by doopravdy chtěli číst. Najdou se i tací, kteří nečtou vůbec. Patříte mezi ně a říkáte si, proč vůbec knihy číst?


Proč tedy číst knihy?


V knihách je ukryto veškeré moudro světa. Jak řekl skotský filozof a historik Thomas Carlyle: „Skutečná univerzita dnešní doby je sbírka knih.“ Knihy nám přináší vědomosti, přináší nám inspiraci a mohou nás někam posunout. Přináší nám zábavu a jsou pro nás v dnešní době i skvělým odpočinkem od obrazovek našich počítačů nebo mobilů. Knihy nám mohou poskytnout zklidnění mysli tak účinné, že i během krátké doby můžeme dosahovat velkých výsledků. Díky knihám se učíme soustředit na to, co je důležité, ale neurgentní. A to je přesně to, co v dnešní době potřebujeme, jelikož se mnoho z nás soustředí především na to, co je sice urgentní, ale nedůležité. 


Jak přistupujete ke čtení knih?


Stalo se vám někdy, že jste se pustili do čtení nějaké knížky, ale nikdy jste ji už nedočetli a měli jste z toho pocit viny? Možná jste ke čtení knihy přistupovali tak trochu jako pracovník ke svému úkolu. Není důležité číst knihu stránku za stránkou, větu za větou. Je důležité soustředit se především na to, co vás zajímá a co vám může něco přinést. Klíčovým předpokladem pro čtení knih je především koncentrace – schopnost soustředit se pouze na jednu věc. V dnešní době je často naše pozornost roztříštěná na několik věcí. 


Dokážete se soustředit po zbytek tohoto článku?


Koncentrace je ale naštěstí dovedností, kterou můžeme trénovat a naučit se ji. Nejnáročnější bývá obvykle prvních 15 minut. Po této době je ale již soustředění mnohem snazší. Soustředění představuje velkou výzvu. Pokud vytrváte a budete soustředění trénovat, stane se pro vás čtení snazší a bude pro vás mnohem přínosnější. 

 

A jak tedy knihu číst a vytěžit z ní maximum? Vyzkoušejte následující:

1) Vybírejte z obsahu – přečtěte si jen ty kapitoly, které vás opravdu zajímají
2) Přeskakujte – čtěte jen to, co vás baví a má pro vás přínos
3) Podtrhávejte – barevně si zvýrazněte klíčové myšlenky
4) Knihu si dotvořte – zapisujte si své vlastní poznámky
 

Knihy, jak je koupíte, jsou pouhým polotovarem. Každou knihu je dobré si přetvořit tak, aby vám přinesla maximum a abyste se k ní mohli kdykoliv vracet. Pokud si v knize budete podtrhávat a připisovat si svoje vlastní myšlenky, čtení vám na poprvé zabere možná více času, ale v budoucnosti, kdykoliv se ke knize vrátíte, najdete v ní rychle a přehledně všechny klíčové myšlenky. A pokud takto budete ke čtení knih přistupovat, zvýšíte si kvalitu prožitku z knihy. Více se budete soustředit a lépe si budete pamatovat.  


Čas na čtení získáte když … 


Možná si říkáte, že na čtení knih nemáte tolik času, ale pokud byste si denně našli alespoň 30 minut na čtení, za rok to bude 180 hodin. A pokud byste v průměru nad jednou knihou strávili 10 hodin, můžete takto přečíst až 18 knih za rok. A těchto 18 knih za rok se pro vás mohou stát dobrým odrazovým můstkem pro mnohem více knih v dalších letech. Začnete věnovat svůj čas knihám?

Knihy jsou zdrojem našeho rozvoje. Máte rádi rozvoj, chcete žít svobodnější život a pomáhat i ostatním lidem růst? Zaregistrujte se na náš webinář a zjistěte více.

 


fb-thumbnail
Chcete umět soustředit se naplno?

Chcete umět soustředit se naplno?

Díky internetu a pokročilým technologiím dnes dokážeme sledovat mnohé události v reálném čase. Neuteče nám jediná zpráva ani e-mail. S nárůstem množství přijímaných informací se ale zároveň ztrácí naše přirozená schopnost hlubokého soustředění a naše pozornost - často zbytečně - těká od jednoho k druhému. Jedním z řešení tohoto problému je pomůcka zvaná power pattern. Zkuste si s námi nyní takový power pattern vytvořit. Možná pomůže i vám najít proud svojí produktivní energie.

 

Jak jste ve vašem životě spokojení?

Jak jste ve vašem životě spokojení?

Jak již britský spisovatel a psycholog Ralph Smart řekl, v životě je důležité následující: „Zaměřte se na sebe, svůj život, svou kariéru, svou rodinu, své skutečné přátele a hlavně …na vaši spokojenost.“ 

Disciplína nebo motivace?

Disciplína nebo motivace?

Špatná disciplína, prokrastinace nebo neefektivní time-management. Tak někteří označují důvody, proč se nedokážou přinutit k činnosti, která se jim příčí nebo by ji raději nedělali vůbec. Jsou to ale opravdové překážky na cestě za svým cílem, nebo jen moderní formulky pro nedostatek přirozené motivace?