Kouči a koučink. Co si pod těmito pojmy vlastně představit?

border

Kouč není trenér, učitel ani mentor nebo terapeut. Nekřičí, když odvedeš špatný sportovní výkon, nerozdává rady, nepředává zkušenosti ani neléčí psychické potíže. Kdo je tedy kouč a jak vypadá profesionální koučování?

Kouči a koučink. Co si pod těmito pojmy vlastně představit?

Autor: Hana Drahokoupilová4.5.2021 Počet zobrazení: 1099

Kouč pomáhá hráči hrát jeho hru lépe.


Základním stavebním kamenem koučinku je hluboká konverzace a rovnocenný vztah hráče a kouče. Kouč je v této konverzaci přitom spíše posluchačem a za pomoci koučovacích metod provádí hráče myšlenkovým procesem. Nechává svého hráče v podstatě myslet nahlas, parafrázuje jeho myšlenky a ukazuje je v jiném světle. Hráč si díky tomu vytváří silná uvědomění, díky kterým pak dokáže vyhrát svoji hru v daleko kratším čase, než by zvládnul sám. „S profesionálním koučem je to, jako byste na svou hru byli dva. Jako byste používali dva mozky najednou,“ popisuje koučovací metody Aleš Vrána.


Jak vypadá, když začnete svou hru hrát společně s koučem?


Ve spolupráci s koučem Život Jako Hra trvá jedna herní sezóna 3 měsíce. Na prvním setkání hráč společně s koučem definují hru a nastaví ji tak, aby byla hratelná - ať už je to studium, zaměstnání, podnikání nebo dosažení něčeho zdánlivě vzdáleného. Poté si řeknou, jak poznají, až hráč svou hru vyhraje. Stanoví si i krátkodobé a dlouhodobé vize hráče a důvody, proč je konkrétní hra pro hráče tak důležitá.


Dokud nevyhraju


Kouč se s hráčem setkává pravidelně jednou za týden nebo jednou za 14 dní. Vždy si určí, kam se hráč posune příště, a shrnou si vítězství z uplynulé konverzace. Do příští schůzky hráč zkouší, implementuje a testuje to, co si z předešlého setkání odnesl. Setkání pokračují pravidelně až do vítězství ve hře. 


A potom?


Hráč si často vlastně ani nevšimne, že už své výhry dosáhl. Stává se, že k ní dojde za daleko kratší dobu, než předpokládal. Když si uvědomí, že je na konci první hry, je na něm, jestli se rozhodne spolupráci s koučem ukončit, nebo ne. Drtivá většina hráčů se ale rozhodne pokračovat dál. Téměř každý hráč chce ve své hře víc a víc. Chce další a další výhry, protože pozná, že je díky koučovacím dovednostem svého parťáka daleko úspěšnější. Proč s se tedy koučem loučit?


Co od kouče naopak čekat nelze


Stává se, že kdo s koučem nemá žádné zkušenosti, zamění jej za mentora, terapeuta nebo konzultanta. Mentor přitom předává zkušenosti ve svém konkrétním oboru.Terapeut pomáhá klientovi dostat se přes nějaký psychický problém a konzultant na základě analýzy navrhuje řešení určitého problému. Kouč je na rozdíl od nich spíš parťák. Parťák, který pracuje s unikátní osobností svého klienta a hráči pomáhá dosáhnout jeho cíle nebo toužené životní změny, a to za daleko kratší dobu, než by byl hráč schopen sám.

Vyzkoušejte si koučování sami

Snad máte nyní bližší představu o tom, co koučink nabízí. Pokud vás láká vyzkoušet si ho na vlastní kůži, neváhejte si vybrat svého parťáka mezi našimi kouči. Pokud uvažujete nad koučinkem z pozice kouče, přesvědčte se během pár minut prostřednictvím testu Máš na to stát se koučem? sami o tom, zda se na kouče hodíte. 
 

 


fb-thumbnail
5 chyb, které zničí váš tým i výsledky

5 chyb, které zničí váš tým i výsledky

Najít týmového ducha a synergii může být těžké. Vyladit tým, aby získával jednu metu za druhou ještě těžší. Zvláště, pokud děláte některou z následujících chyb.

Chcete práci svých snů? Pomůže vám kariérový kouč

Chcete práci svých snů? Pomůže vám kariérový kouč

Hledáte zaměstnání, které by vás bavilo a zároveň bylo zajímavě finančně ohodnoceno? Rádi byste plně využili svůj potenciál a rozjeli úspěšnou kariéru? Realizace snů a plánů nebývá vždy snadná, proto se občas vyplatí porada s odborníkem. Najít lepší práci a nastartovat úspěšnou kariéru vám pomůže kariérový kouč. V Česku je koučink poměrně novým trendem, který se u nás ještě zabydluje. Mnozí proto netuší, co si vlastně pod tímto pojmem představit a co konkrétně od kariérového kouče očekávat.

3 cesty, kterými vést zaměstnance k vyšší produktivitě

3 cesty, kterými vést zaměstnance k vyšší produktivitě

I vaši zaměstnanci mohou mít lepší výsledky. Násobně. Objevte tři ultimátní způsoby, jak vdechnout život vašemu týmu. Bez cukru a bez biče.