Lichotky a nevyžádaná pomoc: Proč mohou být na škodu?

border

Potřeba pomáhat a lichotit druhým střídá frustrace z toho, že nás dostatečně neoceňují. Přichází pocit, že svoji energii a čas vynakládáme zcela zbytečně. Čekáme, že se nám naše píle a náklonnost vrátí a budeme druhými oblíbení. Naše snažení ale začalo být považováno za samozřejmost. Místo, abychom byli odměňování, se dostavuje narůstající nespokojenost a stres. Jak se cítíme, přitom nedokážeme vyjádřit přímo. Tak popisuje Shirzad Chamine  pocity člověka, kterého ovládá vnitřní sabotér v anglickém originále nazývaný jako Pleaser.

Lichotky a nevyžádaná pomoc: Proč mohou být na škodu?

Autor: Hana Drahokoupilová2.11.2021 Počet zobrazení: 1307

Pleaser, v českém překladu Utěšitel, je vedle Ředitele nebo Puntičkáře jedním z deseti vnitřních sabotérů, které popsal kouč a autor knihy Pozitivní inteligence Shirzad Chamine. Vnitřní sabotéry popisuje jako chování, domněnky a přesvědčení, které se vyvinuly mnohdy už v dětství a které dětem pomáhají zvládat některé těžké situace. V dospělosti přitom často nezmizí. Ke vzniku sabotéra Utěšitele vedou podle Chamine dvě cesty: Dítě buď dojde k přesvědčení, že potřeby druhých jsou důležitější než ty jeho, nebo že lásky a pozornosti se mu dostane pouze, pokud si je svým chováním zaslouží, protože na ně bez snažení nemá nárok.

Je Utěšitel opravdu nežádoucí?

Může se zdát, že chuť neustále pomáhat a zahrnovat ostatní lichotkami nemůže být na škodu a ostatní tento přístup naopak uvítají. Problematické ale je, že pokud takové chování způsobuje dominance vnitřního sabotéra Utěšitele, vzniká s cílem upoutat na sebe pozornost a získat si uznání druhých. Jiným způsobem toho totiž lidé pod vlivem Utěšitele neumí dosáhnout. Po delší době tak podle Chamine lidé v okolí člověka s tímto dominantním sabotérem cítí, že jsou mu dlužni, nebo že jsou jím manipulováni. Kromě toho se na vnější pomoci mohou stát závislými.

Stejně tak má podle Chamine Utěšitelovo působení negativní dopad i na jeho nositele. Svým chováním totiž nedosahuje kýžených výsledků, tedy uznání ostatními, jejich pozornosti nebo vděku. Místo toho se neustále nabízená pomoc stává samozřejmou a člověk s dominantním sabotérem Utěšitele začíná pochybovat o smyslu svého jednání, ačkoliv má pocit, že je jediný, kdo dokáže dotyčné zachránit. Může upadnout i do depresí. Proti jeho zdravému psychickému stavu hraje podle Chamine i skutečnost, že takový člověk není schopen vyjádřit své pocity přímo. Těžko se tedy s touto situací vyrovnává a je přesvědčen, že jeho chování je správné a ostatní jsou příliš sobečtí.

 
Dá se Utěšitel umlčet?

Podle Shirzada Chamine je odprostění se od vlivů svých vnitřních sabotérů sice obtížné, ale ne nemožné. Prvním krokem je si uvědomit, kdy se nám Utěšitel dostane do podvědomí. Tehdy se můžeme rozhodnout ignorovat myšlenky, které nám podsouvá.
Zbavit se svých vnitřních sabotérů je běh na dlouhou trať. Když se ale rozhodnete na svou cestu za spokojenějším životem přibrat parťáka – kouče z týmu Život Jako Hra -  bude podstatně kratší a méně trnitá. 

Líbíl se vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.

 


fb-thumbnail
Všudypřítomný stres -  negativní i pozitivní součást našich životů?

Všudypřítomný stres - negativní i pozitivní součást našich životů?

Stres je neodmyslitelnou součástí života každého z nás. Je tu již od pradávna. Zažívají ho lidé v každé době, v každém věku dnes a denně. Stres máme obvykle spojený s negativními pocity a v současné době je vnímán jako jedno z nejzávažnějších zdravotních rizik, se kterými se potýkáme. Jak se stresem bojovat? A může být pozitivní?

 

Koučování a vzdělání: Jde to dohromady?

Koučování a vzdělání: Jde to dohromady?

Co by se změnilo, kdyby školy zahrnuly do své praxe i koučování? Obohatily by se studijní výsledky a schopnosti žáků? Zanechalo by koučování stopu i na přístupu pedagogů a ředitelů škol ke vzdělávání dětí? I když spolupráce koučů a škol není častá, některé české i zahraniční školy koučování studentů nebo pracovníků vyzkoušely. Jaké měly zkušenosti?

 

Kdo je sabotér jménem hyperdosahovač a jaký má na nás vliv?

Kdo je sabotér jménem hyperdosahovač a jaký má na nás vliv?

Fenoménem dnešní doby je neustálý hon za úspěchem. Mnoho z nás je závislých na neustálém výkonu a dosahování cílů. Neumíme odpočívat a naše snaha o neustále lepší a lepší výsledky často vede k neudržitelnému workoholismu. Hon za úspěchem může často vycházet i od sabotérem jménem Hyperdosahovač, který může být v mysli mnoha z nás. Jak poznat, že ho v sobě máme a jak se projevuje?