Nemůžu si to dovolit nebo nechci si to dovolit?
Někdy si kvalitu, která je dražší, opravdu nemůžete dovolit, ale někdy si kvalitu jen nechcete dopřát. I přesto, že by pro vás bylo mnohem přínosnější zvolit kvalitnější variantu, řeknete si, že je to pro vás zbytečné. V některých příkladech může jít i o tzv. „naučenou skromnost“, kterou si v sobě neseme z dětství, kdy jsme často od rodičů slyšeli, že je zbytečné dopřávat si kvalitní věci, když existují mnohem levnější varianty. Často nastává i v dospělosti situace, kdy vy sami byste si kvalitní věci dopřáli, ale vaše okolí vás přesvědčí, že byste jen zbytečně utráceli.
Tyto pocity nedostatku mohou také pramenit z toho, jakou hodnotu přisuzujete sami sobě. Pokud si sebe nevážíte, nebudete si dopřávat kvalitní věci, i když si je můžete dovolit. V takových případech si nalháváte, že si kvalitu nezasloužíte. Neubližujete si takto naprosto zbytečně?
Jak může být drahé volit levné věci?
Kvůli pocitům nedostatku se může stát, že začnete šetřit na nesprávném místě. Běžně tato situace nastává v otázce jídla. Spousta lidí se stravuje nezdravými a nekvalitními produkty jen proto, že zdravá a kvalitní strava je často o něco dražší. Tvrdí pak, že si kvalitní stravu nemohou dovolit. Je ale toto opravdu oblast, na které se vyplatí šetřit?
Dalším typickým příkladem může být i situace, kdy potřebujete radu odborníka, ale z důvodu financí vyberete amatéra. Taková rada vás pak může v konečném důsledku přijít mnohem dráž, než kdybyste zvolili profesionála. Jak už řekl americký spisovatel Zig Ziglar: „Jestli si myslíš, že najmout profesionála je drahé, počkej, až si najmeš amatéra.“
S pocity nedostatku financí se lze zbavit uvědoměním si důležitých hodnot, a především hodnoty vás samotných. S tímto uvědoměním vám může pomoci koučink. Chtěli byste takto pomáhat, ale nevíte, jak začít? Přihlaste se na náš bezplatný webinář Pomáhej lidem růst.
Líbíl se vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.
