Můžu si to dovolit?

border

Říkáte si často, že si něco nemůžete dovolit, i když skutečnost je jiná? Podle výzkumů má pocit nedostatku financí polovina Čechů. Je za těmito pocity skutečně nedostatek financí nebo je problém v něčem jiném?  

Můžu si to dovolit?

Autor: Markéta Vepřková25.1.2022 Počet zobrazení: 1415

Nemůžu si to dovolit nebo nechci si to dovolit?

Někdy si kvalitu, která je dražší, opravdu nemůžete dovolit, ale někdy si kvalitu jen nechcete dopřát. I přesto, že by pro vás bylo mnohem přínosnější zvolit kvalitnější variantu, řeknete si, že je to pro vás zbytečné. V některých příkladech může jít i o tzv. „naučenou skromnost“, kterou si v sobě neseme z dětství, kdy jsme často od rodičů slyšeli, že je zbytečné dopřávat si kvalitní věci, když existují mnohem levnější varianty. Často nastává i v dospělosti situace, kdy vy sami byste si kvalitní věci dopřáli, ale vaše okolí vás přesvědčí, že byste jen zbytečně utráceli. 

Tyto pocity nedostatku mohou také pramenit z toho, jakou hodnotu přisuzujete sami sobě. Pokud si sebe nevážíte, nebudete si dopřávat kvalitní věci, i když si je můžete dovolit. V takových případech si nalháváte, že si kvalitu nezasloužíte. Neubližujete si takto naprosto zbytečně?

Jak může být drahé volit levné věci?

Kvůli pocitům nedostatku se může stát, že začnete šetřit na nesprávném místě. Běžně tato situace nastává v otázce jídla. Spousta lidí se stravuje nezdravými a nekvalitními produkty jen proto, že zdravá a kvalitní strava je často o něco dražší. Tvrdí pak, že si kvalitní stravu nemohou dovolit. Je ale toto opravdu oblast, na které se vyplatí šetřit?

Dalším typickým příkladem může být i situace, kdy potřebujete radu odborníka, ale z důvodu financí vyberete amatéra. Taková rada vás pak může v konečném důsledku přijít mnohem dráž, než kdybyste zvolili profesionála. Jak už řekl americký spisovatel Zig Ziglar: „Jestli si myslíš, že najmout profesionála je drahé, počkej, až si najmeš amatéra.“ 

S pocity nedostatku financí se lze zbavit uvědoměním si důležitých hodnot, a především hodnoty vás samotných. S tímto uvědoměním vám může pomoci koučink. Chtěli byste takto pomáhat, ale nevíte, jak začít? Přihlaste se na náš bezplatný webinář Pomáhej lidem růst.

Líbíl se vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.


fb-thumbnail
To-do list: Zdroj frustrace nebo užitečný nástroj?

To-do list: Zdroj frustrace nebo užitečný nástroj?

Spousta z nás si vytváří tzv. to-do listy neboli seznamy úkolů, které nám pomáhají se zorientovat v tom, co daný den musíme udělat. Odškrtávání jednotlivých splněných úkolů nám přináší pocity štěstí. Občas ale můžeme mít tendenci den ode dne navyšovat počty úkolů a vytvářet si tak nereálné cíle, které nás naopak frustrují. Jsou tedy seznamy úkolů doopravdy užitečné nebo si nimi na sebe vytváříme až přílišný tlak? 

 

Jak rychleji dosáhnout výsledků?

Jak rychleji dosáhnout výsledků?

Znáte koncept Learning by doing a využíváte ho? Tento koncept, který v češtině můžete znát pod termínem Nejdřív hraj, je způsob, pomocí kterého lze rychleji dojít k výsledkům. Díky této metodě se nejenom efektivněji učíme, ale zároveň dosahujeme i rychleji vytyčených cílů. V čem metoda spočívá a proč ji ve svém životě uplatňovat? 

 

Leadeři a skvělá komunikace: Proč patří k sobě?

Leadeři a skvělá komunikace: Proč patří k sobě?

Dobře komunikovat je jednou z nejdůležitějších dovedností nejen pro leadery. Je klíčová pro nespočet situací, a to ať už se jedná o pracovní či jiné záležitosti - například pro sdílení zážitků, nápadů, názorů a rad nebo pro vytváření mezilidských vztahů. Proč musí leadeři umět dobře komunikovat a na co by si měli dát pozor?