„Nehejtuj“ – dávej zpětnou vazbu

border

Hate [hejt] je poměrně nové slovo, které je v dnešní době už naprosto běžně používané. Každý z nás totiž někdy dal nebo dostal hate. Obzvláště v dnešní době internetu a sociálních sítích je to něco, s čím se setkáváme naprosto běžně. Jak se s hejty vypořádat a přeměnit je v příležitost? A jak místo hejtu dávat raději zpětnou vazbu? Začtěte se do následujících řádků a vše se dozvíte.   

„Nehejtuj“ – dávej zpětnou vazbu

Autor: Markéta Vepřková13.7.2021 Počet zobrazení: 870

Co je to ten hejt?


I když by někdo mohl říct, že hejt a zpětná vazba je jedno a to samé, není tomu tak. Když mluvíme o hejtu, jedná se o neracionální zhodnocení, které má obvykle formu zlomyslného a nenávistného komentáře. Je to nepříjemná kritika, která má nádech souzení či hodnocení toho, co děláme či říkáme. Jde o nevyžádanou „zpětnou vazbu“, která ani není správně podána. 

Kdo a proč dává hejt?

Už odmalička jsme vedeni k hodnocení. Náš mozek je tak nastavený, a proto je pro nás přirozené posuzovat věci okolo nás. Racionálně posoudit určitou situaci, věc nebo člověka není nic špatného. Zpětná vazba je snídaně šampionů a díky ní se můžeme posouvat. Hejt nás neposouvá, spíše nám ubližuje. Lidé, kteří často hejtují, se mnohdy sami necítí moc dobře, a proto hejtují, aby snížili sebevědomí ostatním a cítili se tak lépe. Hatem přesouvají kritiku a snaží se být zajímaví. 

Velmi často se hejt vyskytuje v online prostředí, které lidem poskytuje určitou anonymitu, a tedy větší příležitost šířit hejt. Lidé se na internetu necítí ničím ohroženi, zapomínají na sociální normy a často reagují a komentují tak, jak by to v reálném světě nikdy neudělali. Dávají naprosto volný průchod své agresi a nenávisti, která má kořeny v jejich vlastní nespokojenosti. 

Co udělat, když hejt dostaneme?

V prvé řadě se zastavte. Ovládněte své emoce a buďte zvídaví. Velmi často se stává, že se necháme ovládnout emoci a vezmeme si hate osobně. Dobré je začít se zajímat o detaily. Zeptejte se člověka, který vám dal hejt, co přesně se mu nelíbí. Jak to myslel? Kolikrát se může stát, že hate není mířen osobně na nás, ale je v něm reflektována nějaká obava toho, kdo ho vyslovil. Zkuste se ozvat, že vám hejt nevyhovuje. Může totiž nastat situace, že ten, kdo hejt dává, doopravdy hejtovat nechce, pouze jen neumí dávat správně zpětnou vazbu.   

Jak má vypadat správná zpětná vazba?

Přijímání a poskytování zpětné vazby vyžaduje trénink. Zpětná vazba by měla být přínosem, nikoliv ubližovat. Buďte empatičtí a zkuste se vcítit do pocitů člověka, kterému zpětnou vazbu poskytujete. Vyjádřete svůj názor, který podpoříte vhodnými argumenty.

Správná zpětná vazba by měla obsahovat:

  • Záměr, se kterým zpětnou vazbu dáváte
  • Ocenění toho, co se vám líbí,
  • Nenásilné upozornění na to, co může druhý člověk zlepšit nebo udělat jinak

Naopak se vyhněte:

  • Osobním útokům a hodnotícím sdělením
  • Vulgaritám
  • Gramatickým chybám

A jak nejlépe zpětnou vazbu přijímat, aby byla pro nás přínosem? Přečtěte si náš článek Schodišťový model přijímání zpětné vazby.

Líbíl se vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.


fb-thumbnail
Když nemiluješ změnu, nemiluješ život

Když nemiluješ změnu, nemiluješ život

Každý den je naprosto unikátní. Svět kolem nás se neustále mění, a je tedy užitečné, abychom se měnili i my. Změna je nevyhnutelná, protože vše se v průběhu času mění a jedinou konstantou zůstává změna. Změnu způsobíme buďto my sami nebo ji způsobí změna prostředí.

Kreativita a práce v týmu. Může tato kombinace fungovat?

Kreativita a práce v týmu. Může tato kombinace fungovat?

Vyhledáváte pro kreativní tvorbu klid nebo rádi přijímáte inspiraci z prostředí plného podnětů? Ačkoliv je populární pracovat na projektech ve skupinách více lidí - takzvaně brainstormovat – je třeba být si vědom rizik, která práce v týmu přináší. Dá se jim nějak vyhnout?

 

Jak pomocí hry zlepšovat svůj život?

Jak pomocí hry zlepšovat svůj život?

Když jsme byli ještě malé děti, hra byla přirozenou součástí našich životů. Čím jsme starší, tím se hra z života většiny z nás postupně vytrácí. Proč ale nezkusit žít život jinak a vrátit se zpět k hrám? Vyzkoušejte nový způsob uvažování, v tomto článku si povíme jak na to.