Nikdo není dokonalý, a proč bychom taky měli být, že?

border

Společnost se nám snaží předat, že bez dokonalosti nemůžeme uspět. Hlavně ve škole, u našich rodičů, trenérů ale i dalších autorit. Protože dělat chyby je přece špatné, že? 
Jako malý kluk jsem to nezažil jinak.  Ve škole jsem chtěl mít samé jedničky, ve fotbale skórovat nejvíc branek a teď v podnikání být úspěšný a dokonalý. S každou novou činností však přichází přirozeně chyby. Čím více je dělám, tím více se snažím, aby bylo vše dobře.  Jediný způsob jak chyby eliminovat, je snažit se víc a víc, ale proč mi to jde míň a míň? Co dělám špatně? Jenže bez dokonalosti nemůžu uspět. 
Nebo můžu??

Nikdo není dokonalý, a proč bychom taky měli být, že?

Autor: Ondřej Průcha12.12.2019 Počet zobrazení: 797

AŽ udělám X, budu mít Y. 


Odpověď se zdá jednoduchá, jenže než jsem si vědomě vybral, popsal bych se slovy: “Vše by mělo být perfektní a ideálně hned, jinak to nesmí do světa. Co by na to lidi přece řekli, když to nebude dokonalé? Ještě upravím to a to a potom už to bude dobrý. Pokud nebudu dost dobrý, klienti se mnou nebudou chtít spolupracovat.”  Jako by vše, co bude nebo chci, záleželo na podmínce AŽ udělám X, budu mít Y. 


Podmínce, která odsouvá výsledek, protože nejdřív čekám až bude X dokonalé, abych mohl mít Y.  Snaha k dokonalosti mě vyčerpává stejně jako čekání na ní i na výsledek. To jako fakt chci? Rozhodně ne, proto jsem začal dělat věci a aktivity v moment, kdy se jim chci věnovat s tím, co mám aktuálně dostupné. Tím, že je dělám a věnuji se jim bez ohledu na dokonalost,  mám v nich pravidelnost a výsledky se i bez snahy postupně dostavují. Je to jako bych chtěl naráz přenést káru plnou těžkého kamení, ale když postupně a pravidelně odnosím kámen po kameni, podaří se mi je dřív či později dostat tam kam chci. 


Chyba je kámoš!


Dokreslím to na situaci, kdy jsem udělal chybu, která mě posunula ke změně přístupu. Spletl jsem si v e-mailu jméno klienta. Jak jsem jej odeslal, došlo mi, že se pán jmenoval jinak. Ihned mu píšu omluvný e-mail. Jeho odpověď mě překvapila; napsal, že se již dlouho nad svým příjmením tak nezasmál. Zkušenost mě naučila, že chyba je kámoš i když to na první pohled nemusí vypadat, a ještě se jí můžeme oba zasmát. Teď již cítím, že ne vše je třeba, aby bylo dokonalé. Co je opravdu dokonalé, je akce vpřed, kterou se posunu k tomu, co doopravdy chci. 


Akorát na konci života se počítají ty věci, které jsme udělali, a ne ty, které jsme neudělali. Odtud pramení jakákoli frustrace a nespokojenost. Vykašli se na to, jestli jsi ty, tvůj článek nebo práce dokonalé. Jdi do akce a nejdřív hraj, ať to, co tvoříš, spatří světlo světa. Pak se jen dívej, co se děje.


Jak ti mohu s tvojí tvorbou pomoci? Klikni na tlačítko a během dvaceti minut zjistíš, kde si stojíš v cestě.


fb-thumbnail
K čemu je vlastně koučování

K čemu je vlastně koučování

Koučování je velice mladý obor. Jako profese existuje ve světě teprve 20 let. A v České republice je tato doba ještě kratší. Nelze se tedy divit, že mnozí lidé koučování neznají a tím pádem ani nevědí, k čemu by mohlo být užitečné. V současné době však můžeme pozorovat, že se v Česku objevuje stále více koučů. Můžeme se tak ptát, proč tomu tak je a kdo vlastně jsou klienti, kteří kouče využívají. Právě na tyto otázky odpovídá následující článek.

10 pastí mysli, které vám brání ve štěstí - 1.díl

10 pastí mysli, které vám brání ve štěstí - 1.díl

Naše štěstí, úspěch a spokojenost končí tam, kde si sami nastavíme hranice. A že nám to někdy jde. Jen máloco nás v životě dokáže zabrzdit jako limity, kterým věříme. Znáte tyhle?

10 pastí mysli, které vám brání ve štěstí - 2. díl

10 pastí mysli, které vám brání ve štěstí - 2. díl

Limitující přesvědčení dokáží pěkně zkomplikovat život. Za většinou frustrace, neúspěchů a nespokojenosti stojí některé z nich. Bohužel, často je nejsme schopni sami odhalit. Jako by se naše mysl vzpouzela představě, že by věci mohly být jinak. Že by mohly být lepší.