Odpor - přítel či nepřítel?

border

Jak se pozná odpor? Jednoznačně odporný již od pohledu. Vyhýbáte se něčemu, nutíte se do nějaké činnosti? Cítíte u toho demotivaci, frustraci, únavu? Pokud odpovídáte ano, tak jste možná měli příležitost setkat s odporem. Jaké má dopady a důsledky na náš život?

 

Odpor - přítel či nepřítel?

Autor: Život Jako Hra21.12.2018 Počet zobrazení: 98

Zdroj: http://willingness.com.mt/i-cant-decide/

Milujete psaní a již dlouho uvažujete o tom, že byste chtěli napsat svoji knihu? „No jo, jenže já jsem to ještě nikdy nezkoušel,“ vysvětlujete sobě i přátelům. A co když právě v tomto momentu marníte svoji životní příležitost? Kdybyste knihu napsali, možná byste se stali úspěšnými spisovateli a váš sen by se splnil. Místo toho:

  1. Do psaní knihy se ani nepustíte

  2. Do psaní se pustíte, ale budete cítit strach, že neuspějete

Možná, že jen při čtení těchto odpovědí již pociťujete dobře známý strach a úzkost, které vám brání k tomu, abyste svoje plány realizovali.

Hrajete naplno?

Odpor si najde cestu ke každému. Naše podvědomí nám říká, co je bezpečné a co není. Bezpečné je to, co známe, u čeho jsme si jistí. A neznámé? Potenciální nebezpečí, činnosti mimo komfortní zónu. Pokud se držíme pouze v této komfortní zóně, nikdy nemůže hrát naplno, protože se vyhýbáme novému.

Děláte něco, snažíte se uspět a výsledky nikde? Pokud jsme nedosáhli výsledku, může za to odpor, protože nehrajeme naplno. Kdyby tu odpor nebyl, výsledek bychom měli již dávno v kapse.

A co nucení?

V mnoha případech za špatné výsledky může i nucení. Z dlouhodobého hlediska je tato strategie neudržitelná. „Budu na sebe přísný a tu věc prostě udělám“, říkáte si.  Jenomže dříve nebo později nám dojde energie. Nucení tedy jistě vítěznou strategií nebývá, protože nám brání dělat věci efektivně, produktivně a s nadšením, které často bývá klíčem dobrých výsledků. Také to souvisí s tím, jaký máte vztah sami se sebou. Jestliže se máte rádi, do ničeho se přece nenutíte!

Jde odpor vůbec překonat?

Díky tomu, že odpor poznáme a jsme si ho vědomi, můžeme najít způsob, jak s ním hrát. Překonat odpor a strach není možné, a to je často dobře. Odpor nás udržuje naživu, probouzí v nás emoce, upozorňuje nás na potenciální nebezpečí. Svůj odpor sice odstranit navždy nemůžeme, ale můžeme ho díky koučování přeměnit na užitečnou energii, která nás bude posouvat vpřed, a to je způsob, jak si sami určíme vlastní hru. Strach nebo odpor prostě nemůžeme přemluvit, proto ho zařaďte do své hry a do své strategie. Určete ho jak prvek, který vám může pomoci, čímž mu vezmete jeho sílu.

 

Odpor je zakořeněn v našich životech. Někdy nám brání růst a někdy nám může při růstu pomoci, pokud víme, jak ho využít. Co si o tom myslí naši koučové? Jaké strategie a typy odporu se rozeznávají? Poslechněte si náš nový podcast!

 


Zveřejnil
kouč Aleš Vrána

Aleš Vrána PCC, MBA

21.12.2018

Pomáhám lidem žít život bez limitů. Jsem profesionální kouč na cestě za mistrovstvím. Koučování je moje poslání. Založil jsem Život Jako Hra, abychom společně s... Číst více

Podcast Život Jako Hra #083 Vnitřní svoboda a vnitřní rezistence

Podcast Život Jako Hra #083 Vnitřní svoboda a vnitřní rezistence

Čeká vás důležitý telefonát, ale vy si, místo abyste vytočili číslo, jdete raději uvařit kávu? Máte psát diplomku, ale ještě před tím zkontrolujete, co nového na sociálních sítích? Podobné situace zažíváme všichni. Projevy vnitřní rezistence vůči konkrétním činnostem řešíme každý po svém. Někdo to „urve“ silou vůle a na jeden úkol vypotřebuje veškerou svoji energii. Jiný, s pocitem „no jó, zase ta prokrastinace“, posune úkol na odpoledne, případně na příští den (hned ráno, samozřejmě). My používáme vnitřní svobodu. Díky této metodě dokážeme vnitřní rezistenci vůči nepříjemným úkolům snížit trvale.

10 pastí mysli, které vám brání ve štěstí - 1.díl

10 pastí mysli, které vám brání ve štěstí - 1.díl

Naše štěstí, úspěch a spokojenost končí tam, kde si sami nastavíme hranice. A že nám to někdy jde. Jen máloco nás v životě dokáže zabrzdit jako limity, kterým věříme. Znáte tyhle?

Podcast Život Jako Hra #131 Odpor

Podcast Život Jako Hra #131 Odpor

Opakovaně se vyhýbáš určitým činnostem nebo se do nich nutíš? Pak se potýkáš s odporem. Možná už jsi zkoušel některou z častých strategií, jak odpor překonat - například ses rozhodl být na sebe v dané oblasti přísný. Odpor však není třeba překonat, je lepší si jej užít. Proč? O tom mluvíme v tomto dílu podcastu Život Jako Hra.