Panna, nebo orel?

border

Rozhodnutí na nás čeká na každém rohu. Co dnes na sebe? Espresso, nebo flatwhite? Čaj mátový, nebo zelený? Emailem, nebo zavolat? Schůzka s nadřízeným, nebo zpracování nabídky? Svíčková, nebo salát? Sushi, nebo kebab? Večer u drinku, nebo doma s manželkou? Spánek, nebo článek?    Tato drobnější rozhodnutí nás zaměstnávají každý den a je užitečné jejich počet omezit na minimum, ale o tom jindy.    Dnes se zaměříme na rozhodnutí, která mají zásadní dopad na Tvůj život, klidně na několik dalších let. Ta Ti dokáží kolikrát pořádně zamotat hlavu! Znáš to… Kam jít na vysokou? Mám tady ještě pracovat? Je to ten pravý? Požádat ji o ruku? Sebrat se a podnikat? Sbalit se a odjet? Panna, nebo orel?    V takových chvílích Ti přirozeně na rozhodnutí záleží a hlavně se chceš rozhodnout správně, nechceš udělat chybu. Jak to ale udělat, aby ses nerozhodoval příliš zdlouhavě a jak poznáš, že je rozhodnutí správné? 

Panna, nebo orel?

Autor: Šimon Müller14.1.2020 Počet zobrazení: 1283

Krátký návod, jak na to. 

1. Definuj možnosti (v případě 1 a méně můžeš přeskočit na bod 6)

2. Možnosti dej do kontextu svých životních hodnot (např. vytvoř matici a jednotlivé položky oboduj - pokud si nevíš rady, zkus to tady)

3. Co Ti jednotlivé možnosti přinesou a jaký budou mít dopad na Tvůj život? Co je vlastně jejich smyslem?

4. Kolik energie/času/peněz/úsilí Tě jednotlivé možnosti budou stát? Jsi ochotný to podstoupit, nebo to je příliš velká překážka?

5. Urči si hranici, kdy máš dostatek informací a jsi schopen učinit „kvalifikované“ rozhodnutí

6. Urči si, kdy se rozhodneš

7. Rozhodni se a jdi do akce

8. Když už se rozhodneš, nečum okolo a nevracej se k ostatním variantám

Jak dlouho bude trvat, než se dostaneš do bodu 7? Tak dlouho, jak dlouho budeš ochotný věnovat čas zvažování různých možnosti. To nechám na Tobě. Urychlení přináší třeba konzultace s koučem.

Tolik k racionálnímu přístupu. Určitě mi dáš zapravdu, že ne vždy racio stačí. Vedle toho je tady intuice - často ji přehlížíš a neposloucháš se? Napoj se sám na sebe a poslouchej se. Věř svému srdci. Mnohdy jsou to ta nejlepší rozhodnutí, souhlasíš? Tak proč se víc neposloucháš? Brání Ti v tom Tvé okolí? Příliš mnoho myšlenek? Zde pomáhá meditace, větší nadhled, odstup.

A jak poznáš že je rozhodnutí správné? Špatná zpráva - nepoznáš. Ta dobrá - každé rozhodnutí je správné, protože Tě dovede přesně tam, kde potřebuješ být. Nikdy nevíš, co by se stalo, kdyby ses rozhodl jinak. Věř tomu, že se děláš dobře. 

„Nemůžeš spojovat body díváním se dopředu; pouze pohledem dozadu. Takže věř, že se tyto body jednou v budoucnu nějak spojí. Věř v něco – svoji odvahu, osud, život, karmu, cokoliv. Tento postup mě nikdy nezklamal, a znamenal v mém životě opravdový rozdíl.” Steve Jobs

Pokud si nevíš rady a nedaří se ti od situace odstoupit a získat nadhled, pomáhá promluvit si o tom s někým, kdo Ti posvítí tam, kam si sám nevidíš. Zkus to a řekni si o svoji průlomovou konverzaci s profíkem zdarma. Nebo jsi ještě nestál na místě dost dlouho?


fb-thumbnail
Nikdo není dokonalý, a proč bychom taky měli být, že?

Nikdo není dokonalý, a proč bychom taky měli být, že?

Společnost se nám snaží předat, že bez dokonalosti nemůžeme uspět. Hlavně ve škole, u našich rodičů, trenérů ale i dalších autorit. Protože dělat chyby je přece špatné, že? 
Jako malý kluk jsem to nezažil jinak.  Ve škole jsem chtěl mít samé jedničky, ve fotbale skórovat nejvíc branek a teď v podnikání být úspěšný a dokonalý. S každou novou činností však přichází přirozeně chyby. Čím více je dělám, tím více se snažím, aby bylo vše dobře.  Jediný způsob jak chyby eliminovat, je snažit se víc a víc, ale proč mi to jde míň a míň? Co dělám špatně? Jenže bez dokonalosti nemůžu uspět. 

Nebo můžu??