Příjemný, dobrý nebo smysluplný život? Volba je jen na vás!

border

Spokojenost můžeme měřit na základě mnoha faktorů a pomocí nejrůznějších metod. Setkali jste se již s dělením spokojenosti a života, který žijeme, do tří úrovní na život příjemný, dobrý a smysluplný?

Příjemný, dobrý nebo smysluplný život? Volba je jen na vás!

Autor: Markéta Vepřková3.6.2021 Počet zobrazení: 926

Základní přehled o jednotlivých úrovních je následující:

  • příjemný život – zažíváme dostatek všeho, co k životu potřebujeme

  • dobrý život – spojení úrovně příjemného života a využívání silných stránek

  • smysluplný život – nalezení smyslu našeho života

V první úrovni spokojenosti by se mohlo zdát, že nám v životě nic nechybí. Máme bydlení, dostatek jídla a zdroj obživy. Máme vyrovnané vztahy a nečelíme žádnému životnímu zlomu. Nijak netrpíme a nemáme opakované problémy. Mohlo by se zdát, že nám nic nechybí a že je to vlastně všechno v pořádku. Po čase se tohle všechno pro nás může stát již příliš běžné a můžeme začít pociťovat, že chceme něco víc. 


Je ale kam se posunut?


Náš příjemný život můžeme posunout do další úrovně, a to na život dobrý. V této úrovni zažíváme vše z úrovně předchozí, a navíc vědomě využíváme našich silných stránek. Dokážeme si uvědomit, co naše silné stránky jsou, a využíváme je tak, abychom lépe pracovali a lépe překonávali veškeré těžkosti. Plně využíváme naše schopnosti a vlohy ve prospěch nejen nás samotných, ale i ve prospěch naší rodiny, našich vztahů a v neposlední řadě i ve prospěch naší práce nebo podnikání.


„Štěstí je v podstatě ukazatelem míry seberealizace.“ – německý filozof a fyzik C. F. von Weizsäcker


Nejvyšší úroveň spokojenosti, které můžeme dosáhnout, je úroveň třetí – smysluplný život. V takové úrovni spokojenosti nalezneme odpovědět na otázku: „Proč jsme se narodili?“ Smysl života by měl přesahovat nás samotné, mělo by to být něco, co pomáhá nejen nám ale i ostatním. Je to něco, co nám přináší radost, klid, nadšení a energii jít vpřed. Velmi často, ale ne nezbytně, se může stát, že si člověk uvědomí svůj smysl života ve chvíli, kdy se nachází blízko smrti, ve chvíli, kdy si uvědomí svou smrtelnost. V takovou chvíli si člověk může uvědomit zbytečnosti ve svém životě a zaměřit se na to, co je opravdu podstatné a co je cílem života. 


Chcete zažít flow?


V životě můžeme zažívat ještě i jiný stav spokojenosti. Tomuto stavu se přezdívá plynutí nebo také anglicky flow. Do tohoto stavu se můžete dostat, pokud se věnujete něčemu s vášní. Věnujete se něčemu, co vás naplňuje, co vám dělá radost. Pokud se dostanete do flow, obvykle přestanete vnímat čas a emoce. Daná aktivita vás naprosto pohltí. Každému přináší flow něco jiného. Je jen tedy na vás najít vaši vlastní vášeň a věnovat se tomu, co vás doopravdy naplňuje. Pozitivní emoce poté přijdou samy a pokud navíc vaše vášeň bude přinášet užitek i ostatním, tak se můžete těšit na nekonečný kolotoč spokojenosti.

Chcete být v životě spokojenější a pomáhat k tomu i dalším lidem? Registrujte se na náš webinář.

Líbíl se vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.

 


fb-thumbnail
Jak jste ve vašem životě spokojení?

Jak jste ve vašem životě spokojení?

Jak již britský spisovatel a psycholog Ralph Smart řekl, v životě je důležité následující: „Zaměřte se na sebe, svůj život, svou kariéru, svou rodinu, své skutečné přátele a hlavně …na vaši spokojenost.“ 

Toastmasters: Chcete se zlepšit v prezentacích?

Toastmasters: Chcete se zlepšit v prezentacích?

Chcete se zlepšit v prezentačních dovednostech a vedení lidí? Ať už je pro vás leadership něco zcela nového nebo na vedoucí pozici působíte již několik let, zkušeností není nikdy dost a vždy je co zlepšovat. Pokud chcete zdokonalit nejen své komunikační a prezentační dovednosti, ale chcete si osvojit také umění vedení týmu lidí, přidejte se k Toastmasterům.

 

Srdeční tep koučování

Srdeční tep koučování

Každá hra má svůj pravidelný rytmus. Rytmus, který se skládá ze 4 základních elementů. Jaké elementy představují jádro metody Život Jako Hra a proč hrát svou hru s koučem?