Proč je skvělé umět koučovat?

border

Není divu, že je koučování stále populárnějším oborem. Lidé, kteří umí koučovat, totiž dokáží plně rozvíjet potenciál ostatních. A vidět, jak vám před očima rostou osobnosti, je ta nejlepší odměna. Vybral jsem pro vás čtyři nejdůležitější důvody, proč je skvělé umět koučovat.

Proč je skvělé umět koučovat?

Autor: Aleš Vrána30.3.2017 Počet zobrazení: 1040

Stanete se lepšími leadery

Koučování je jedna z kompetencí leadershipu. Pokud vedete tým lidí, koučování vám může významným způsobem pomoct vybudovat pevné vztahy založené na důvěře. Vy, v roli kouče, budete pomáhat členům svého týmu, aby se jim dařilo plnit jejich pracovní povinnosti a dosahovat výsledků, které od nich očekáváte. Koučování tak proměníte ve významný benefit celého týmu. 
 

Akcelerátor osobního rozvoje

Koučovací výcvik představuje velký posun v rámci osobního rozvoje pro každého, kdo se jej účastní. V průběhu výcviku lidé zažívají výrazný posun vpřed v rámci práce se sebou samotnými a významné zvýšení sebeuvědomění. 
Jestli tedy máte pocit, že inspirativní přednášky a motivační řeči už pro vás nepředstavují hnací motor, díky koučovacímu výcviku učiníte přesně ten posun, po kterém toužíte.
 

Koučování je skvělá profese, pokud na ni máte předpoklady

Pokud uvažujete o změně kariéry, koučování může být vhodná volba. Koučem však nemůže být každý. Úspěšný kouč musí splňovat správné předpoklady. Jedině tak totiž dokáže efektivně pomáhat druhým lidem, aniž by jim ublížil. Budoucí kouče často nacházíme v řadách lídrů a manažerů. 
 

Profesionálních koučů je málo 

V dnešní době do kolonky povolání uvádí slovo “kouč” stále více lidí. Bohužel, ne každý z nich splňuje pro tuto profesi kritéria. Nevzdělaní jednotlivci, kteří se nazývají kouči představují podle průzkumu mezinárodní federace koučů největší hrozbu pro celou profesi. 
Takového “polokouče” poznáte především tak, že za sebou nemá žádný akreditovaný výcvik. Mnoho z nich ve skutečnosti dělá jinou činnost (mentora, terapeuta, lektora, konzultanta...), kterou označují jako koučování. Rozdíl mezi tím, co je a co není koučování, tito lidé neznají nebo je nerespektují. V důsledku se chovají ke svým klientům neeticky, protože své služby vydávají za koučování, na což jim chybí kvalifikace.

Pokud se tedy chcete stát opravdu dobrým a úspěšným koučem, musíte absolvovat akreditovaný koučovací výcvik. Na něm se naučíte ověřené metody a profesionální dovednosti, které povedou k tomu, že budete efektivně pomáhat svým klientům.


Chcete o koučování vědět více?

Zúčastněte se našeho bezplatného webináře. Přihlásit se můžete zdefb-thumbnail
Zveřejnil
kouč Aleš Vrána

Aleš Vrána PCC, MBA

30.3.2017

Pomáhám lidem žít život bez limitů. Jsem profesionální kouč na cestě za mistrovstvím. Koučování je moje poslání. Založil jsem Život Jako Hra, abychom společně s... Číst více

Podcast Život Jako Hra #055 Máš na to stát se koučem?

Podcast Život Jako Hra #055 Máš na to stát se koučem?

Mezi lidmi se často říká, že kouče dnes potkáme na každém kroku. Nebo, že koučem je kde kdo okolí. A nebo, že člověk bez zkušeností z managementu nemůže být koučem. V tomto podcastu Aleš s Michalem mluví o tom, proč do tréninku koučů nepřijmeme každého. Jaká jsou kritéria pro výběr účastníků tréninku. A proč může i 25letý student úspěšně koučovat doktora psychologie.

Život Jako Hra TV #023 Co se naučíte v akademii koučů?

Život Jako Hra TV #023 Co se naučíte v akademii koučů?

V rámci akademie koučů se její účastníci vzdělávají ve čtyřech oblastech: koučovací metody, koučovací dovednosti, byznys a psychologie pro kouče.
Které konkrétní metody a dovednosti to jsou a proč je pro kouče důležité mít i znalosti z byznysu a psychologie? O tom je následující video.

K čemu je vlastně koučování

K čemu je vlastně koučování

Koučování je velice mladý obor. Jako profese existuje ve světě teprve 20 let. A v České republice je tato doba ještě kratší. Nelze se tedy divit, že mnozí lidé koučování neznají a tím pádem ani nevědí, k čemu by mohlo být užitečné. V současné době však můžeme pozorovat, že se v Česku objevuje stále více koučů. Můžeme se tak ptát, proč tomu tak je a kdo vlastně jsou klienti, kteří kouče využívají. Právě na tyto otázky odpovídá následující článek.

Vyplatí se vám investice do koučování? - 1. díl

Vyplatí se vám investice do koučování? - 1. díl

Už jste někdy přemýšleli nad tím, zda se vyplatí investovat do koučování? Mezinárodní federace koučů (ICF) na toto téma vypracovala průzkum. Co zjistila? O tom je následující článek.