Proč perfekcionismus do podnikání nepatří?

border

Potřeba dotahovat svůj výkon k dokonalosti může znít jako dobrá vlastnost. Nutí nás být pečliví a výsledkem může být kvalitně odvedená práce. Jaká jsou ale negativa tohoto přístupu? A může nějak ohrozit náš business?

Proč perfekcionismus do podnikání nepatří?

Autor: Hana Drahokoupilová30.10.2021 Počet zobrazení: 1212

„Lpění na detailech nás stojí mnoho času,“ konstatuje kouč Matt Plummer, který pomáhá svým klientům využívat svůj čas produktivně. Kromě času vyžaduje ale perfekcionismus i mnoho úsilí, které bychom mohli vložit do něčeho smysluplnějšího. Co tím můžeme riskovat?

Nezaostávat za konkurencí

Před zbytečným ztrácením času dotahováním drobností varuje i podnikatel Tomáš Holub v jednom z podcastů Život Jako Hra. Trávení času laděním detailů může podle Tomáše znamenat, že nás konkurence jednoduše předběhne: „Perfekcionistům všechno trvá déle. Ostatní jsou hotovi daleko dřív a díky tomu dostanou i víc feedbacku.“ Díky zpětné vazbě se tak konkurence může dál zlepšovat. Stejně tak dřív zjistí, zda se vůbec vyplatí aktuálnímu projektu věnovat svůj čas.

Vypiplat svůj projekt přesně podle svých představ a potom zjistit, že o něj není zájem, může být pro začínající podnikatele devastující. Podle Tomáše Holuba je pro business přínosnější vypustit do světa něco, co sice není dokonalé, ale funguje, jak má. V případě, že po produktu není poptávka, se může podnikatel začít věnovat jiným projektům, aniž by se připravil o zbytečný čas a prostředky.

Jak s perfekcionismem bojovat?

Podle Plummera je potřeba zodpovědět si otázky: „Využívám svůj čas dobře? Jsem doopravdy produktivní?“ Abychom se vyhnuli dotahování nedodělků, které kromě nás nikdo nepozná, radí Plummer zaměřit se na zvýšení dopadu naší práce: „Místo vylepšování vizuálu prezentace se raději zamysleme nad tím, jaký bude mít na posluchače vliv. Místo snah o dokonalost se snažme soustředit na to, co je opravdu důležité.“ Podle Plummera nám může pomoct se přestat upínat na to, aby náš výstup byl dokonalý, a dát si za cíl úkol dokončit – vylepšit ho můžeme i potom.

Psycholožka Alice Boyes také upozorňuje na to, že je potřeba se vyvarovat neustálého přemýšlení o problémech, aniž bychom hledali skutečné řešení: „Lidé, kteří mají ve zvyku přemýšlet tímto způsobem, si většinou nedokáží odpustit chyby. To pak často vede k úzkostem.“ Pokud se u těchto myšlenek přistihneme, měli bychom podle psycholožky obrátit svoji pozornost jinam. 

S negativními dopady perfekcionismu si ale můžeme nechat pomoct i od druhých. Podle Boyes můžeme zkusit požádat kolegu nebo partnera o to, aby nás upozornil, když nad námi perfekcionismus opět zvítězí. Další variantou může být najmout si kouče. Pokud máte chuť na sobě zapracovat, pomůže Vám dosáhnout Vašich cílů. Není nic jednoduššího než kontaktovat jednoho z koučů týmu Život Jako Hra.

Líbíl se vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.

 


fb-thumbnail
Poznejte svého vnitřního ředitele

Poznejte svého vnitřního ředitele

Každý z nás má v hlavě tzv. vnitřního ředitele, který nás ovládá společně se svým týmem 9 sabotérů. Je zodpovědný za veškeré negativní emoce, které zažíváme. Proč ho máme v hlavě a jaký vliv na nás má?

Shirzard Chamine: Jak nám naše podvědomí šlape po štěstí?

Shirzard Chamine: Jak nám naše podvědomí šlape po štěstí?

Oběť, vedoucí nebo puntičkář. To jsou tři z deseti sabotérů, kteří podle Shirzarda Chamine mohou sídlit v lidské mysli a sabotovat náš spokojený život, aniž bychom si toho všimli. V podvědomí mají podle Chamine své místo už od dětského věku, kdy nám pomáhali vyrovnat se s některými těžkými situacemi. V dospělosti už své opodstatnění nicméně postrádají a jsou nám naopak na škodu. Jak sabotéři ovlivňují naše chování a jak se jich zbavit?

 

Dynamická rovnováha podpory a výzvy

Dynamická rovnováha podpory a výzvy

Jakýkoliv vztah je založen na dynamice podpory a výzvy. Rovnováha podpory a výzvy je také jedním z pilířů, na kterém stojí koučování. Dosáhnout rovnováhy mnohdy ale není jednoduché z toho důvodu, že většina z nás často upřednostňuje pouze jednu z těchto variant. Jak jste na tom vy? Vyhovuje vám dávat a přijímat pouze podporu? Nebo máte ve svém životě raději výzvy?