Proč využíváme jen zlomek svého potenciálu a jak to změnit?

border

Jak by vypadal svět, kdyby neexistovaly žádné limity? Jaké bychom měli možnost a co všechno bychom dokázali? Lidský potenciál změřit nelze, často se ale setkáváme s odhadem, že využíváme jen jeho nepatrnou část. Jak tedy ze svého potenciálu dokážeme vytěžit více a kdo nám s tím může pomoci?  

Proč využíváme jen zlomek svého potenciálu a jak to změnit?

Autor: Hana Drahokoupilová27.5.2021 Počet zobrazení: 1004

Ambice, schopnosti nebo možnost, něco udělat. Tak můžeme definovat lidský potenciál. Je to schopnost zdokonalovat své dovednosti a vědomosti, schopnost učit se a posunout své limity. Pro někoho naplňování svého potenciálu znamená i cestu k plnému a spokojenému životu.

Někteří svůj potenciál obklopují hranicemi, jiní se mu snaží dát co nejvíc prostoru. Za dva extrémní protipóly můžeme na jedné straně označit ty, kteří se nevědomky ocitli v roli oběti, a na straně druhé odvážlivce, kteří v žádné limity lidského potenciálu nevěří.

Naučená bezmoc versus Nekonečné možnosti

Lidé v roli oběti žijí v přesvědčení, že jsou závislí na konání druhých a že za svůj neúspěch nenesou žádnou vinu. Vinit za svoje selhání ostatní nebo okolnosti se zdá jednodušší, takže se člověk v roli oběti nesnaží své problémy vyřešit, ale naopak se cítí lépe, když nadále přetrvávají. Jeho chování se tak stává pasivním. 

Když se přesuneme na druhou stranu spektra, narazíme na osoby, které se limity lidského potenciálu nejspíš ani nezabývají. Jedním z takových příkladů může být Elon Musk, který je neodmyslitelně spojován s úspěchy společností Tesla a SpaceX, které se ještě nedávno zdály spíš jako sci-fi než z opravdového světa. 


Jak najít vlastní potenciál?


S probuzením vlastního potenciálu dokáže i těm nejúspěšnějším pomoct právě koučování. Koučink je jediný obor, který s lidským potenciálem pracuje, a díky hluboké konverzaci s koučem dokáže hráč zhmotnit vlastní představy o tom, co by mohl v blízké nebo vzdálené budoucnosti dokázat. Rozvíjení lidského potenciálu je vlastně hlavním účelem koučinku. Kouči se nezabývají jen řešením problémů, baví se s hráči o tom, jak se stát tím, kým by chtěli a jak dosáhnout svých snů, které možná zatím zdají nedosažitelné.

Láká vás představa posouvání hranic lidského potenciálu? Neváhejte se obrátit na naše kouče. Nebo byste chtěli pomáhat rozvíjet kromě sebe i někoho dalšího? Přihlaste se na webinář Pomáhej lidem růst, kde se dozvíte, jak na to.


Líbíl se vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.

 


fb-thumbnail
Smrt jako hra aneb “Game over”

Smrt jako hra aneb “Game over”

Na chvíli se zastavte. Co by se ve vašem životě změnilo, kdybyste se právě dozvěděli, že vám zbývá posledních pět let života? S jakými lidmi byste chtěli strávit své poslední měsíce? Čeho byste ve svém životě litovali nejvíce, kdyby konec vaší životní hry měl nastat už zítra?

Knihy jako brána k poznání? Pravda nebo mýtus?

Knihy jako brána k poznání? Pravda nebo mýtus?

„Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj.“ Kolik životů, jste již prožili, podle tohoto výroku anglického prozaika a dramatika Oscara Wilda? A jste s tímto počtem životů spokojeni? 

 

Chcete umět soustředit se naplno?

Chcete umět soustředit se naplno?

Díky internetu a pokročilým technologiím dnes dokážeme sledovat mnohé události v reálném čase. Neuteče nám jediná zpráva ani e-mail. S nárůstem množství přijímaných informací se ale zároveň ztrácí naše přirozená schopnost hlubokého soustředění a naše pozornost - často zbytečně - těká od jednoho k druhému. Jedním z řešení tohoto problému je pomůcka zvaná power pattern. Zkuste si s námi nyní takový power pattern vytvořit. Možná pomůže i vám najít proud svojí produktivní energie.