Sebekoučování - dokážeme koučovat sami sebe?

border

V dnešním světě existuje mnoho lidí, kteří se zajímají o osobní rozvoj a sami na sobě chtějí pracovat. Často tak vzniká domněnka, že mít vlastního kouče je zbytečné. „Vždyť se přece mohu koučovat sám! Na co bych teda potřeboval někoho dalšího?“ Toto patří mezi časté názory, které popírají užitečnost profesionálního koučování. Dnes se zaměříme na to, jak to doopravdy je. Zvládneme se koučovat sami a kde čekat největší úskalí?

Sebekoučování - dokážeme koučovat sami sebe?

Autor: Život Jako Hra28.1.2019 Počet zobrazení: 97

Zdroj: http://www.qsc-phcc.org/coaching/why-coaching

„JÁ PŘECE KOUČE NEPOTŘEBUJI!“

„Přečíst pár knih, vytvořit si myšlenkové mapy a sepsat si hlavní cíle. To všechno si přece můžu dělat sám, ne? Půjčím si knihu od nějaké inspirativní osobnosti, která učí jak žít, a potom si udělám poznámky. Pak nad nimi budu dlouho přemýšlet, abych si něco zapamatoval. No a je to. Jednoduchá metoda, jak sám sebe koučovat, a skoro zadarmo! Kouč? Ale kdepak, to je přece zbytečné.“

Takto bývá někdy koučování zavrhováno. Na všechno dnes existují knihy a internet, kde jsou znázorněny všechny postupy.

Ale co když to nestačí? Co když potřebujeme mnohem více, než přečíst knihu a zapsat si cíle?

CO PŘI SEBEKOUČOVÁNÍ CHYBÍ?

Dělat sám sobě kouče může být do jisté míry efektivní a příjemné. Jistě, myšlenka, že na sobě budeme pracovat a snažit se růst, nás šlechtí. To, co nicméně při sebekoučování nutně chybí, je kladení otázek, které zasáhnou naše nitro.

Kouč se v této chvíli stává nenahraditelnou součástí našeho uvědomění. Odhaluje s námi slepá místa v naší mysli, do kterých si sami nemůžeme vidět. Pokládá otázky, které nás navádí k pokladům, jež ve své mysli ukrýváme. Díky tomu začne vznikat něco nového.

VZNIKÁ TOTIŽ NAŠE SEBEUVĚDOMĚNÍ

     1) Poznáváme sami sebe

Na koučování je skvělé to, že máme možnost poznat sami sebe z nové perspektivy.

Při pohledu do zrcadla se díváte na vlastní odraz. Zkuste popsat, co vidíte. Je víc než pravděpodobné, že popis bude neobjektivní. Někdo jiný by vás popsal úplně jinak, jelikož pod svícnem je největší tma. Od kouče získáváte to cenné, a to nezaujatou zpětnou vazbu.

     2) Už nepotřebujeme autopilota

Díky koučování si zvědomíme věci, kterým běžně nevěnujeme pozornost. Pojďme si vzít jako příklad autopilota v našem jednání.

Některé věci děláme naprosto automaticky. Máme návyky, které děláme dnes a denně, a ani o tom nevíme, protože jsme v režimu autopilota. Kouč nám příslovečně posvítí na podvědomé myšlenky a vzorce a pomůže je vytáhnout z podvědomí do vědomí. Jejich užitečnost už si posoudíte sami.

     3) Efektivněji dosahujeme stanovených cílů

Dosáhli jste všeho, čeho jste chtěli? A pokud ne, proč tomu tak není?

Sebekoučování je přínosné, nedokáže však nahradit spolupráci s profesionálem. Pár hodin s koučem nahradí XY hodin sebekoučování, o čemž se přesvědčilo nemálo hráčů, kteří trénink od koučů podstoupili.

Ten, kdo má kouče, pak dokáže zlepšovat schopnost koučovat sám sebe a zároveň svých cílů dosahuje s větší lehkostí a hravostí a navíc mnohem dříve, než sám plánoval.

Sebekoučování je oblíbená technika lidí, kteří nemají zkušenost s profesionálním koučováním. Může být vhodným doplňkem pro vlastní rozvoj, ale službu profesionálního kouče nenahradí. Do slepých míst ve vlastní mysli si nevidíme. Vhled nestranného profesionála nám může poskytnout více, než si  umíme představit. 

Pokud vás zajímá více, nalaďte si náš podcast, kde mýty o koučování a sebekoučování vysvětlujeme.

 


Zveřejnil
kouč Aleš Vrána

Aleš Vrána PCC, MBA

28.1.2019

Pomáhám lidem žít život bez limitů. Jsem profesionální kouč na cestě za mistrovstvím. Koučování je moje poslání. Založil jsem Život Jako Hra, abychom společně s... Číst více

K čemu je vlastně koučování

K čemu je vlastně koučování

Koučování je velice mladý obor. Jako profese existuje ve světě teprve 20 let. A v České republice je tato doba ještě kratší. Nelze se tedy divit, že mnozí lidé koučování neznají a tím pádem ani nevědí, k čemu by mohlo být užitečné. V současné době však můžeme pozorovat, že se v Česku objevuje stále více koučů. Můžeme se tak ptát, proč tomu tak je a kdo vlastně jsou klienti, kteří kouče využívají. Právě na tyto otázky odpovídá následující článek.

Podcast Život Jako Hra #048 Co je koučování

Podcast Život Jako Hra #048 Co je koučování

Aleš s Michalem odhalují, co všechno profese kouče obsahuje. Je koučování opravdu pro lidi s problémy? Jak se koučování liší od mentoringu, terapie a konzultace? A opravdu vám bude kouč radit?

 

Život Jako Hra TV #030 Co získáte díky koučování?

Život Jako Hra TV #030 Co získáte díky koučování?

Lidé si často myslí, že kouče vyhledávají jen ti, kteří mají problémy. Jak je to ve skutečnosti? 2 důvody proč úspěšní lidé spolupracují s koučem vám představí Aleš Vrána v tomto videu. 

Život Jako Hra TV #025 Co lidé říkají o koučování?

Život Jako Hra TV #025 Co lidé říkají o koučování?

O koučování můžete slyšet různé, často ne příliš lichotivé, věci. Jaké polopravdy a mýty se o koučování šíří nejčastěji? Podívejte se na video. 

Život Jako Hra TV #024 Efekt koučování

Život Jako Hra TV #024 Efekt koučování

Jaký efekt má koučování na lidskou osobnost? Podívejte se na případovou studií efektu koučování na klienta v průběhu dvou let. Profesionální certifikovaný kouč Aleš Vrána srovnává testy osobnosti svého klienta z let 2014 a 2016. Podívejte k jakým změnám v jeho osobnosti došlo.