Spánek: Proč je pro nás tak důležitý?

border

Kvalita a množství spánku jsou důležité faktory ovlivňující zdraví člověka. Ovlivňují psychické i fyzické zdraví, stejně jako schopnost přijímat nové informace nebo soustředit se na práci. Nedostatečné spaní nás může zasáhnout krátkodobými komplikacemi, například neschopností se rozhodnout, ale i vážnějšími problémy v podobě nemocí. Co všechno naopak získáme, když si kvalitní spánek budeme umět dopřát?  

Spánek: Proč je pro nás tak důležitý?

Autor: Hana Drahokoupilová20.7.2021 Počet zobrazení: 841

Nedostatek spánku zvyšuje riziko vzniku demence nebo rakoviny, způsobuje snížení imunity a u mužů je příčinou poklesu tvorby testosteronu. Se snižujícím se množstvím spánku souvisí i vznik deprese, kardiovaskulárních onemocnění a zvyšování váhy. Kromě toho se spánek odráží i na procesu stárnutí - jak řekl Matthew Walker, který se spánkem dlouhodobě zabývá,„spánek je elixír mládí.” (Je také autorem knihy Proč spíme.) Spánek má také přímý vliv i na různé důležité činnosti mozku, jako jsou kognitivní funkce, schopnost koncentrace nebo produktivita. Ty ovlivňuje pozitivně i negativně podle toho, jak se nám dostává odpočinku.

Jak spolu souvisí spánek a schopnost řešit problémy?

Únava může mít na fungování mozku podobné účinky jako alkohol - schopnost soustředit se a odvést dobrý výkon klesá a do popředí naší pozornosti se dostává potřeba odpočinku. Kvalitní hluboký spánek má oproti tomu pozitivní vliv na zvládání náročných situací a na všímání si okolních podnětů. Díky odpočinku dokážeme lépe reagovat na problémy, se kterými se setkáváme jak v pracovním, tak rodinném životě.

Vyplatí se učit se dlouho do noci nebo se raději dobře vyspat?

Spánek má blahodárný účinek i na schopnost zapamatovat si nově získané znalosti a uložit je do dlouhodobé paměti. Právě při spánku totiž probíhá transfer nových vzpomínek a informací do úložiště dlouhodobé paměti. Pokud mozku spánek nedopřejeme, k tomuto přenosu vůbec nedojde. „U účastníků experimentu, kteří strávili celou noc bez spánku, jsme zaznamenali o 40 % nižší schopnost mozku vstřebat nové informace,“ popisuje Matthew Walker. Signály proudící mozkem, které jsou označovány právě za přenos vzpomínek ze zásobárny krátkodobé paměti do zásobárny dlouhodobé paměti, jsou podle Matthewa Walkera zřetelné pouze ve spánku. 

Spánek je pro člověka klíčovým pro to, aby si zachoval tělesné i psychické zdraví, aby dokázal předcházet nemocem, ale také aby mohl plně fungovat i na intelektuální rovině, soustředit se, vstřebávat nové poznatky a dělat uvážená rozhodnutí.

Podobným tématem se zabývají i kouči týmu Život Jako Hra Hana Mizerová a Roman Förstrer v podcastu Síla odpočinku. Povídají si o odpočinku, o tom, jak je důležitý a o tom, proč jej často sami odpíráme.

Líbíl se vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.


fb-thumbnail
Psychologická diagnostika a koučování ve firmách - užitečný nástroj nebo přeceňovaný trend doby?

Psychologická diagnostika a koučování ve firmách - užitečný nástroj nebo přeceňovaný trend doby?

Slovo “psychologie” se v posledních letech stává stále častěji skloňovaným pojmem, a to ve všech myslitelných směrech. Jaký význam má psychologie pro firemní prostředí? Petr Pacher, který se věnuje aplikované psychologii, psychodiagnostice a vzdělávání, nám přiblíží, k čemu jsou psychologická diagnostika a koučování ve firmách prospěšné a proč je důležité, aby management tuto oblast nepodcenil.

 

„Nehejtuj“ – dávej zpětnou vazbu

„Nehejtuj“ – dávej zpětnou vazbu

Hate [hejt] je poměrně nové slovo, které je v dnešní době už naprosto běžně používané. Každý z nás totiž někdy dal nebo dostal hate. Obzvláště v dnešní době internetu a sociálních sítích je to něco, s čím se setkáváme naprosto běžně. Jak se s hejty vypořádat a přeměnit je v příležitost? A jak místo hejtu dávat raději zpětnou vazbu? Začtěte se do následujících řádků a vše se dozvíte. 

 

Když nemiluješ změnu, nemiluješ život

Když nemiluješ změnu, nemiluješ život

Každý den je naprosto unikátní. Svět kolem nás se neustále mění, a je tedy užitečné, abychom se měnili i my. Změna je nevyhnutelná, protože vše se v průběhu času mění a jedinou konstantou zůstává změna. Změnu způsobíme buďto my sami nebo ji způsobí změna prostředí.