Víte, jak vést lidi k vyšší produktivitě?

border

Úspěšnost každé firmy závisí na produktivitě práce jeho zaměstnanců. V tomto směru hraje významnou roli motivace pracovníků, která nebývá vždy vhodně pojata. Důsledkem může být jak snižování pracovní produktivity, tak i nepříjemná atmosféra na pracovišti či odchod kvalitních zaměstnanců ke konkurenci. Podobným koncům lze naštěstí zabránit. Stačí se naučit, jak vést lidi a motivovat je k dosahování společných cílů.

Víte, jak vést lidi k vyšší produktivitě?

Autor: Aleš Vrána29.7.2020 Počet zobrazení: 1249

Zapomeňte na zažité mýty o leadershipu

V oblasti vedení lidí panuje řada zažitých mýtů, kterými se řídí nejeden manažer. Chcete-li zefektivnit práci zaměstnanců, je třeba se od těchto mýtu oprostit. Není pravda, že peníze jsou dostatečnou a jedinou motivací k práci. Je chybou tvořit na pracovišti příliš konkureční prostředí, které probouzí v zaměstnancích přílišnou rivalitu. Rovněž nelze všechny pracovníky motivovat stejným působem.

 

Peníze nejsou všechno

Vysoké mzdy a různé bonusy zabírají jen krátkodobě. Z dlouhodobého hlediska potřebujete zajistit, aby zaměstnanci získali vztah k firmě a identifikovali se s ní. Takový zaměstnanec je vůči zaměstnavateli loajální a vidí ve své práci smysl. Motivace musí být tedy i nefinanční povahy. Na pracovišti má panovat přátelská atmosféra, která přispívá k lepším pracovním výsledkům. Zaměstnanec se také potřebuje rozvíjet ve svém oboru a vnímat důležitost svého zařazení v rámci firmy. Peníze prostě nejsou všechno.

 

Kooperace je efektivnější než konkurence

Firemní leader musí vést podřízené ke vzájemné spolupráci. Zvláště důležité je to v rámci týmů. Lze podporovat i zdravou soutěživost zaměstnanců, ale nesmí to přerůst v nepřátelskou rivalitu. Jinak vzniká na pracovišti dusná atmosféra a zvyšuje se míra stresu. To může vést i k vysoké zaměstnanecké fluktuaci. Vhodné je využít týmový koučink, který zaměstnancům pomáhá vnímat společné cíle jejich pracovního úsilí.

 

Volte individuální přístup k podřízeným

Lidé nejsou bezduché stroje, každý je originál. To vyžaduje individuální přístup ke každému z nich. Zjistěte, co je pro jednotlivé zaměstnance podnětné a využijte to při jejich vedení a motivaci. Tak docílíte nejen zvýšení jejich pracovní produktivity, ale získáte loajální a spolehlivé zaměstnance. Rovněž vás budou více respektovat a nebudou váhat vám sdělit případné inovativní návrhy.


fb-thumbnail
Zveřejnil
kouč Aleš Vrána

Aleš Vrána PCC, MBA

29.7.2020

Pomáhám lidem žít život bez limitů. Jsem profesionální kouč na cestě za mistrovstvím. Koučování je moje poslání. Založil jsem Život Jako Hra, abychom společně s... Číst více

Důležitost leadershipu nepodceňujte! Může vám zvýšit zisky

Důležitost leadershipu nepodceňujte! Může vám zvýšit zisky

Zajistit svému podniku prosperitu a uspět nad konkurencí není snadné. Záleží na řadě faktorů, mezi které patří mimo jiné motivace zaměstnanců. Jsou-li správně vedeni, mohou vám navýšit firemní zisky a zlepšit prestiž podniku. Nevhodně pojatý leadership neboli vedení lidí naopak může oslabit vaši konkurenceschopnost na trhu. Je proto třeba význam leadershipu nepodceňovat.

Proč by měl správný šéf  chybovat

Proč by měl správný šéf chybovat

Štve vás, když se vyskytne chyba? Nevidíte nic pozitivního na tom, když vy nebo vaši lidé uděláte chybu? Chcete, aby fungování vašeho týmu bylo dokonalé? Pak právě pro vás přinášíme úplně jiný pohled na chyby, který vám ukáže příležitost pro další růst.

3 cesty, kterými vést zaměstnance k vyšší produktivitě

3 cesty, kterými vést zaměstnance k vyšší produktivitě

I vaši zaměstnanci mohou mít lepší výsledky. Násobně. Objevte tři ultimátní způsoby, jak vdechnout život vašemu týmu. Bez cukru a bez biče.