Vyšší produktivita: Jak jí dosáhnout přirozeně?

border

Robin Sharma je zastáncem velmi brzkého vstávání a ranní rutiny. Podle něj takový zvyk dokáže výrazně zvýšit produktivitu a zlepšit život. Co když chcete být více produktivní navzdory tomu, že nejste ranní ptáče a první ranní hodiny raději trávíte ještě pod peřinou? Máme pro Vás několik nápadů, jak jít své produktivitě naproti, aniž byste museli vstávat se slepicemi.  

Vyšší produktivita: Jak jí dosáhnout přirozeně?

Autor: Hana Drahokoupilová11.6.2021 Počet zobrazení: 1178

„Začínejte den lépe. Vstávat se sluncem a připravit se na skvělý den je dovedností mistrů. Pokud se to naučíte, pocítíte silné zlepšení vašeho výkonu i života obecně,“ tak vybízí Robin Sharma a jeho metoda The 5AM Club Method k nastavování budíku na pátou hodinu ráno. Pro některé tudy ale cesta nevede a jejich produktivita startuje až později během dne, nebo dokonce v noci. Ačkoliv Sharmova metoda může přinášet výsledky, existují i další způsoby, jak jít produktivitě naproti.

Víte, kdy přijdou vaše „peak hours“?

Jak radí Steve Pogue, „vysledujte minimálně dvě hodiny, kdy je vaše denní produktivita na nejvyšší úrovni.“ Můžete se trefit právě do brzkých ranních hodin, tak jako radí Robin Sharma, možná ale váš mozek a kreativita fungují nejlépe před obědem nebo dokonce v čase, kdy ostatní chodí z práce domů. Výhodu mají nepochybně ti, kteří mohou svůj režim tomuto vrcholu produktivity přizpůsobit. Důležité ale je, být si nejproduktivnější doby vědom a soustředit do ní právě ty úkony, které vyžadují plnou koncentraci. 

Snižuje zdlouhavé sezení v práci Vaši produktivitu? 

Sedět celý den u stolu není pro lidské tělo přirozené. S vytrácející se produktivní energií přitom stačí zvednout se ze židle a rozproudit krev v žilách - například cvičením nebo obyčejnou procházkou. „Zkuste si najít na pohyb čas minimálně jednou denně, a to nejen kvůli hubnutí do plavek. Díky pohybu se dokážeme lépe soustředit a vyrovnávat se stresem,“ radí Pogue. Někteří využívají možnosti chodit do práce pěšky nebo jezdit na kole, takže svůj pracovní den začínají i končí v pohybu.

Kromě toho, že kvůli sezení může upadat produktivní energie, dochází i ke zpomalování metabolismu. Iniciativa Start Standing varuje před rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění, bolestí zad, obezity a dalších potíží nebo onemocnění z důvodu dlouhé doby sezení. Místo židle doporučuje do kanceláře vyšší stůl pro možnost u počítače stát, nebo dokonce běžecký pás, na kterém může člověk pracovat při pomalé chůzi. 

Jak být produktivnější přirozeným způsobem?

Možná sami na sobě pociťujete, že se vám v tmavém prostředí pracuje daleko hůř než venku nebo v dobře prosvětlené místnosti. „Chcete-li se vyhnout pocitu ospalosti a nastartovat svou produktivitu přirozeným způsobem, snažte se pustit k sobě přirozené světlo,“ tak zní další rada Steva Pogua. Studie Alana Hedge z Cornellské univerzity dokonce prokázala o více než polovinu nižší výskyt bolesti hlavy, únavy očí a ospalosti u pracovníků, kteří se na výzkumu podíleli.

Pokud dlouhodobě zápasíte s tím, jak svou produktivitu nastartovat, a stále se Vám to nedaří, zkuste se obrátit na profesionální kouče z týmu Život Jako Hra. Pomůžou vám najít způsob, jak dosáhnout lepších výsledků.

Líbíl se vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli na sociálních sítích.

 


fb-thumbnail
Schodišťový model přijímání zpětné vazby

Schodišťový model přijímání zpětné vazby

Jak důležitá je podle vás  zpětná vazba? A umíte ji nejenom dávat, ale taky přijímat? Zpětná vazba je důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Je jádrem jakékoliv změny. Je to něco, co nám může pomoci otevřít oči a vnímat vše kolem nás v širších souvislostech. Je to právě zpětná vazba, která nám otevírá oči, protože pokud se budeme na svět dívat jen svýma očima, často neuvidíme celou realitu. 

Příjemný, dobrý nebo smysluplný život? Volba je jen na vás!

Příjemný, dobrý nebo smysluplný život? Volba je jen na vás!

Spokojenost můžeme měřit na základě mnoha faktorů a pomocí nejrůznějších metod. Setkali jste se již s dělením spokojenosti a života, který žijeme, do tří úrovní na život příjemný, dobrý a smysluplný?

Magická síla experimentu

Magická síla experimentu

Experimentujete ve svém životě? Nebo raději dáváte přednost rutině? Experiment představuje důležitou cestu vpřed. Změna je život a experiment je cestou ke změně. Co vám brání experimentovat a dělat ve svém životě změny?